Wszystkich Świętych. Niedzielski apeluje o zdrowy rozsądek: Nośmy maseczki na cmentarzach, gdy jest tłoczno

- Zakładajmy maseczki na cmentarzach, gdy jest tłoczno - zaapelował minister zdrowia Adam Niedzielski. Szef resortu podkreślił, że choć nie ma takiego obowiązku "to jest zdrowy rozsądek". - Nie pozwólmy, by epidemia przyspieszyła jeszcze bardziej - podkreślił.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, na otwartej przestrzeni, m.in. na terenie cmentarzy, nie ma konieczności zakrywania nosa i ust. Maseczki - chusty, przyłbice i szaliki nie są dozwolone - nosić trzeba w przestrzeniach zamkniętych m.in. w kościołach. Minister zdrowia w związku z dniem Wszystkich Świętych apelował publicznie kilka dni temu, by w dużych skupiskach ludzi, w czasie odwiedzania grobów bliskich, zakładać maseczki. Do odpowiedzialności za siebie i innych odwołał się także w wypowiedzi dla PAP.

Pamiętajmy, że mamy epidemię; pamiętajmy, jak szybko rozprzestrzenia się wirus w mutacji Delta. Zagrożenie zakażeniem w dużych skupiskach ludzi jest większe

– wskazał.

Epidemia koronawirusa"To jest ten moment, kiedy możemy się zarazić". Grzesiowski o prognozach

O prognozach i sytuacji epidemicznej przeczytasz więcej na stronie głównej Gazeta.pl.

Niedzielski: Nie pozwólmy, by epidemia przyspieszyła jeszcze bardziej

Jak dodał, "nie ma nakazu noszenia maseczki zasłaniającej nos i usta na dworze, ale jest zdrowy rozsądek oraz troska o siebie i innych".

Nie pozwólmy, by epidemia przyspieszyła jeszcze bardziej. Tam, gdzie kontakt z innymi ludźmi jest bardzo bliski, zakładajmy maseczkę. Chrońmy zdrowie, bo nie mamy nic cenniejszego w życiu

– zaznaczył.

1 listopada Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Dzień ten sąsiaduje w kalendarzu liturgicznym z Dniem Zadusznym (2 listopada), stanowiącym wspomnienie wszystkich zmarłych. Dzień Wspomnienia Świętych Pańskich i Pamiątka Umarłych to dwa święta, które 1 listopada obchodzą luteranie.

Zobacz wideo Kiedy nastąpi szczyt zachorowań IV fali? Cholewińska-Szymańska: Może nastąpić to między 8 a 15 listopada

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: