Podkarpacie. Niemal wszyscy hospitalizowani z powodu COVID-19 to osoby niezaszczepione

Województwo podkarpackie zajmuje ostatnie miejsce w Polsce pod kątem wyszczepienia. Lokalni medycy zwracają uwagę, że do szpitali trafiają prawie same osoby niezaszczepione. Z tych pacjentów, którzy trafiają pod respirator, pomóc udaje się zaledwie około 10 proc.
Zobacz wideo Kiedy nastąpi szczyt zachorowań IV fali? Cholewińska-Szymańska: Może nastąpić to między 8 a 15 listopada

Zgodnie z aktualnymi danymi, około 38 proc. mieszkańców województwa podkarpackiego zaszczepiło się przeciw COVID-19. Tymczasem w skali kraju wskaźnik ten wynosi już ponad 50 proc. Podkarpackie zajmuje ostatnie miejsce w rankingu województw pod kątem wskaźnika wyszczepienia. Portal nowiny24.pl zwraca uwagę, że hospitalizacji wymagają głównie osoby niezaszczepione. 

Podkarpacie. Prawie wszyscy chorzy na COVID-19 są niezaszczepieni

Jak przekazała portalowi dyrektor Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu, dr n. o zdr. Barbara Stawarz, wśród pacjentów placówki zakażonych COVID-19, około 96 proc. stanowią osoby niezaszczepione. Te kilka procent osób, które trafia do szpitala mimo przyjęcia preparatu, przechodzi natomiast chorobę zazwyczaj łagodniej niż osoby bez szczepień.

Dodatkowo na ogół są to osoby starsze, obciążone innymi chorobami. Podobne zdanie mają także inni lekarze, w tym dyrektor sanockiego SPZOZ Grzegorz Panek, który podkreśla, że wśród zaszczepionych pacjentów, którzy trafili do lecznicy, żaden nie wymagał korzystania z respiratora

Więcej informacji na temat sytuacji epidemicznej przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Collin Powell. Zdjęcie z lutego 2003 r. Sekretarz stanu pokazuje rzekome domowy na broń maskowego rażenia w Iraku. Colin Powell - od Wietnamu do pierwszego czarnoskórego sekretarza stanu

Koronawirus w Polsce. Do szpitali trafiają chorzy w każdym wieku

Medycy zwracają uwagę, że wcześniej do szpitali trafiali głównie pacjenci w zaawansowanym wieku. Teraz natomiast nie ma reguły - zdarzają się dwudziesto- czy trzydziestoletni pacjenci. I to zazwyczaj osoby młode są niezaszczepione. 

Na szczęście tym razem chorzy zgłaszają się o pomoc wcześniej niż w ubiegłym roku. A jak podkreślają eksperci, to właśnie pierwszy tydzień choroby ma największy wpływ na leczenie i ważne, by pacjent zgłosił się po pomoc, kiedy jego stan jest jeszcze dość dobry.

Optymizmem napawa także to, że podczas czwartej fali pod respirator trafia znacznie mniej chorych. Kiedy już jednak do tego dojdzie, szanse na wyzdrowienie są stosunkowo niewielkie. Według medyków pomóc udaje się ok. 10 proc. pacjentów podłączonych do respiratorów.

Nauka zdalna Czwarta fala COVID-19 się rozpędza. Coraz więcej uczniów uczy się zdalnie

Epidemia koronawirusa. Eksperci: Zakazi się każdy niezaszczepiony

W sobotę 30 października Ministerstwo Zdrowia przekazało informację o największej liczbie nowych zachorowań od kwietnia. W ciągu doby potwierdzono 9 798 nowych zakażeń i 115 ofiar śmiertelnych. W szpitalach w całym kraju hospitalizowanych jest ponad sześć i pół tysiąca chorych, z czego 545 osób wymaga podłączenia do respiratora.

W ostatnim czasie notowany jest nieustanny wzrost liczby przypadków. Od początku epidemii zachorowały już ponad trzy miliony osób, a eksperci wskazują, że łącznie zakazi się ponad trzy razy tyle. - Zachoruje absolutnie każdy niezaszczepiony. Mówiąc wprost: zachoruje 10 milionów osób. I będziemy się z tym mierzyć co najmniej kolejne półtora roku - powiedziała prof. Anna Piekarska z Rady Medycznej. 

Więcej o: