Sondaż. Niemal 43 proc. Polaków chce wprowadzenia certyfikatów covidowych w kinach i restauracjach

Jak wynika z sondażu SW Research przeprowadzonego dla "Rzeczpospolitej", wprowadzenie obowiązku posiadania certyfikatów covidowych przez klientów kin, galerii handlowych i restauracji, ma więcej zwolenników niż przeciwników. Aż 43 proc. Polaków uważa, że obowiązek ten powinien zostać wprowadzony w naszym kraju.

"Czy Pani/Pana zdaniem w Polsce powinno wprowadzić się obowiązek posiadania certyfikatów covidowych przez klientów kin, restauracji czy galerii handlowych?" - brzmiało pytanie zadane respondentom sondażu SW Research przeprowadzonego dla "Rzeczpospolitej" w dniach 26-27 października. W badaniu tym uczestniczyło 800 internautów powyżej 18. roku życia.

Zobacz wideo Kiedy nastąpi szczyt zachorowań IV fali? Cholewińska-Szymańska: Może nastąpić to między 8 a 15 listopada

Koronawirus w Polsce. Większość Polaków chce wprowadzenia certyfikatów covidowych

42,9 proc. respondentów chce, by w Polsce zostały wprowadzone certyfikaty covidowe. - Częściej za obowiązkiem posiadania certyfikatu covidowego są mężczyźni (47 proc.), osoby powyżej 50 lat (51 proc.) oraz badani o wykształceniu wyższym (48 proc.). Tego zdania są też częściej osoby o dochodzie netto powyżej 5000 zł (60 proc.) oraz badani z miast od 200 do 499 tysięcy mieszkańców (56 proc.) - komentuje wyniki badania przeprowadzonego dla "Rzeczpospolitej" Adam Jastrzębski, senior project manager w SW Research.

"Rzeczpospolita" nawiązała również do poprzedniego badania. W porównaniu do sondażu, który został przeprowadzony w dniach 13-14 lipca, odsetek zwolenników wprowadzenia certyfikatów covidowych zwiększył się o 7,3 pkt proc. Z kolei odsetek przeciwników zmalał o 5,7 pkt proc.

Certyfikaty covidowe obowiązują w niektórych krajach UE. Mają skłonić niezaszczepionych do przyjęcia dawki

W niektórych krajach Unii Europejskiej, m.in. we Francji i Włoszech, wprowadzono certyfikaty covidowe, które umożliwiają korzystanie z niektórych miejsc. Mieszkańcy tych krajów muszą się nimi legitymować, jeśli chcą wejść do kin, restauracji, siłowni, a nawet galerii handlowych. We Włoszech dodatkowo muszą robić to wszystkie osoby, które pracują stacjonarnie.

Przeczytaj więcej informacji o koronawirusie na stronie głównej Gazeta.pl.

Zwolennicy certyfikatów covidowych wskazują, że wprowadzenie tego obowiązku pozytywnie wpłynęłoby na liczbę zaszczepionych. Pozwoliłoby to również na wprowadzanie mniej restrykcyjnych obostrzeń. Jest to szczególnie ważne w Polsce, gdyż jak podaje ECDC, w pełni zaszczepionych jest 61,3 proc. dorosłych Polaków przy średniej dla całej UE na poziomie 75,2 proc.

30 października potwierdzono 9 798 nowych zakażeń koronawirusem. Zmarło 115 osób. Przypominamy, że od początku epidemii w Polsce potwierdzono 3 018 100 zakażeń koronawirusem.

Więcej o: