Wszystkich Świętych. Rzecznik KGP: Łamanie obostrzeń może skończyć się grzywną

Nieprzestrzeganie przepisów sanitarno-epidemiologicznych - m.in. w drodze na cmentarz - może się skończyć na pouczeniu, a w drastycznych przypadkach również na nałożeniu grzywny w drodze mandatu karnego lub skierowaniu wniosku o ukaranie do sądu - ostrzegł rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka.

Ciarka wziął w piątek udział w konferencji prasowej związanej ze zbliżającym się dniu Wszystkich Świętych, podczas której m.in. przypomniał o obowiązujących przepisach wprowadzonych w związku ze stanem epidemii. Rzecznik KGP zaznaczył, że policji nie chodzi o karanie, "ale o solidarność z tymi osobami, które mogą się zarazić, które mogą z tej choroby nie wyjść".

- Ja nie chcę tutaj straszyć, bo dużo zależy od naszej samodyscypliny, dużo zależy od naszej solidarności z tymi osobami, które obawiają się, że mogą się zarazić, ale jeżeli będziemy przestrzegać przepisów, jeżeli w komunikacji zbiorowej, w pomieszczeniach zamkniętych będziemy zakrywać nos i usta, tak naprawdę nie będziemy powodować reakcji policjanta czy inspektora sanitarnego - powiedział Ciarka.

Zobacz wideo Cholewińska-Szymańska o zamknięciu cmentarzy: Tam, gdzie jest dużo zachorowań, powinny być zamknięte

Wszystkich Świętych. Ciarka: Rozłóżmy wizyty na cmentarzach na kilka dni

Dodał, że nieprzestrzeganie przepisów może się skończyć "nie tylko na pouczeniu, ale w drastycznych przypadkach również na nałożeniu grzywny w drodze mandatu karnego, czy skierowaniu wniosku o ukaranie do sądu". Rzecznik KGP, mówiąc o przestrzeganiu przepisów, radził, by skonsultować się z bliskimi i rozłożyć wyjazdy na groby na trzy, cztery dni.

- Apel z naszej strony, abyśmy pamiętali o przestrzeganiu zasad sanitarno-epidemiologicznych i dogadali się między sobą w rodzinie, abyśmy nie kumulowali się jednego dnia na cmentarzach, abyśmy jednak rozłożyli te wizyty na te kolejne trzy, cztery dni tak, abyśmy nie pojawili się przed grobem naszych bliskich naraz - powiedział Ciarka.

Więcej informacji o pandemii koronawirusa znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Przypomniał, że na zewnątrz zakrywanie nosa i ust "nie jest obowiązkowe, ale zalecane przez nas, jeżeli idziemy na cmentarz".

- Tam będzie większy tłum, więcej osób, będą osoby, których nie znamy, które są nam obce. [...] zakrywajmy nos i usta najlepiej maseczką, przy okazji pamiętajmy również o tym obowiązku w pomieszczeniach zamkniętych, w komunikacji zbiorowej - zaznaczył.

W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w Polsce stwierdzono w ciągu doby łącznie 9 387 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, z powodu COVID-19 zmarły 102 osoby, wykonano 71 356 szczepień. Łącznie odnotowano do tej pory 3 008 294 zakażeń, 76 875 zgonów i 38 951 997 szczepień.

autor: Marcin Chomiuk (PAP)

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: