Włochy. Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie pacjenta numer 1 z Lombardii

Prokuratura we Włoszech umorzyła śledztwo w sprawie tzw. pacjenta numer 1, czyli pierwszej osoby, u której stwierdzono zakażenie koronawirusem na terenie tego kraju. To 39-letni mieszkaniec Lombardii Mattia Maestri. Trafił on do szpitala w nocy z 20 na 21 lutego 2020 roku.

Maestri zgłosił się na pogotowie w szpitalu w miejscowości Codogno, która stała się symbolicznym miejscem wybuchu epidemii we Włoszech i w Europie i na długi czas została odcięta od świata jako ognisko zakażeń.

Zobacz wideo Co z obowiązkowymi szczepieniami? Cholewińska-Szymańska: Nie ma teraz takiej woli politycznej

Mężczyzna był w ciężkim stanie z powodu zapalenia płuc, a test potwierdził zakażenie koronawirusem. Zanim jednak to nastąpiło, kontakt z nim mieli medycy na pogotowiu. Zakażenia zaczęły się tam szerzyć niemal lawinowo. Maestri przez 18 dni leżał na intensywnej terapii, gdzie lekarze walczyli o jego życie. Szpital opuścił pod koniec marca 2020 roku.

Jego przypadek został wtedy uznany za pierwsze oficjalnie stwierdzone zakażenie koronawirusem w Europie. Wcześniej szerzył się on w Chinach. Dopiero ustalenia z następnych miesięcy zweryfikowały tę wiedzę; okazało się SARS-CoV-2 szerzył się w Lombardii już znacznie wcześniej, ale nie wykonywano testów na jego obecność.

Więcej informacji o pandemii koronawirusa znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Jezioro Tuz w Turcji Było jezioro, nie ma jeziora. Różowe wody Tuz wyschły zupełnie

Pacjent nr 1 nieumyślnie wywołał pandemię? Prokuratura umorzyła dochodzenie

Dziennik "La Repubblica" podał w czwartek, że pacjent numer 1 został przez prokuraturę w Lodi objęty śledztwem w sprawie nieumyślnego wywołania epidemii. Dochodzenie otwarto ponad półtora roku temu, a dotyczyło kontaktów, jakie miał w poprzednich dniach i tygodniach, zanim zgłosił się ciężko chory do szpitala. Pojawił się wtedy wątek jego spotkania z kolegą, który wrócił z Chin, o czym przypomniano sobie, gdy znana był już diagnoza.

Właśnie ta sprawa była przedmiotem śledztwa w związku z podejrzeniem, że Maestri, pracownik dużego koncernu, nie ujawnił wszystkich swoich spotkań i kontaktów. Sprawa została zbadana dogłębnie, a śledczy uznali, że mieszkaniec Lombardii, który stoczył walkę o życie, nie naruszył żadnego przepisu. Dochodzenie umorzono na wniosek prokuratury.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Wojciech Andrusiewicz Andrusiewicz: W piątek najwięcej zakażeń od początku czwartej fali

Więcej o: