63 proc. Polaków chce przyjąć trzecią dawkę. Starsi chętniejsi do szczepienia, niż młodzi [SONDAŻ]

62,6 proc. Polaków wyraża chęć do zaszczepienia się trzecią dawką szczepionki przeciw COVID-19. Największa gotowość jest wśród osób ze starszych grup wiekowych - wynika z sondażu United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM. Szczepić chcą się zwłaszcza wyborcy KO i Lewicy, a przeciwni szczepieniom są głosujący na Konfederację.

- Przygotowujemy się do podania trzeciej dawki [szczepionki przeciw COVID-19 - red.] dla wszystkich dorosłych w Polsce. Termin wystawiania skierowań zostanie uruchomiony 2 listopada dla osób, które pół roku temu przyjęły drugą dawkę - poinformował w tym tygodniu minister zdrowia Adam Niedzielski. Na konferencji prasowej nie padło, kiedy rozpoczną się szczepienia dla ogółu społeczeństwa.

Jaki stosunek do przyjęcia trzeciej dawki mają Polacy?

Zobacz wideo Co z obowiązkowymi szczepieniami? Cholewińska-Szymańska: Nie ma teraz takiej woli politycznej

Za szczepieniami są zwłaszcza starsi Polacy, osoby z wyższym wykształceniem oraz wyborcy KO i Lewicy

W czwartek pojawiły się wyniki sondażu przeprowadzonego przez United Surveys na zlecenie "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM. Ankietowanych zapytano o to, czy przyjmą trzecią dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi. Zdecydowaną chęć wyraziło 50,2 proc. badanych, a "raczej tak" - odpowiedziało 12,4 proc. 12,8 proc. respondentów nie chce się zaszczepić, a odpowiedź "zdecydowanie nie" wybrało 21,5 proc. Z kolei 3,3 proc. nie określiło swojego stanowiska w tej sprawie.

Rekonstrukcja rządu w Pałacu Prezydenckim w WarszawieRekonstrukcja rządu. Oto nowi ministrowie [ZDJĘCIA]

Z możliwości zaszczepienia się trzecią dawką starsi Polacy skorzystaliby chętniej, niż młodsi. Deklaruje to aż 83 proc. respondentów z grupy wiekowej 60-69. Wśród młodych dorosłych w wieku do 29 lat chętnych jest zaledwie 33 proc.

Najnowsze informacje o pandemii koronawirusa znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Szpital w czasie epidemii koronawirusa / zdjęcie ilustracyjneWirusolog: Niezaszczepieni mają pewność, że zachorują na COVID-19

Sondaż pokazał też, że poparcie dla akcji szczepień jest tym wyższe, im wyższe jest wykształcenie badanych. Wśród osób z wykształceniem podstawowym chce się zaszczepić 51 proc., a w gronie osób z wykształceniem wyższym - już 75 proc.

COVID-19. Praca medyków w szpitalu. Zdjęcie ilustracyjnePodlaskie. Rekordowa liczba pacjentów z COVID-19

Największymi zwolennikami szczepień są wyborcy Koalicji Obywatelskiej - 81 proc. Na drugim miejscu plasują się głosujący na Lewicę - 77 proc. Podium zamykają sympatycy PSL - 68 proc. Niżej znaleźli się wyborcy PiS - 64 proc., a także Konfederacji - tylko 20 proc. Autorzy sondażu dodają, że w ostatnim z ugrupowań aż 3/4 elektoratu zdecydowanie sprzeciwia się przyjęciu trzeciej dawki.

Więcej o: