Podlaskie. Rekordowa liczba pacjentów z COVID-19. "Jeszcze nigdy tak nie było"

Rekordowa liczba pacjentów z COVID-19 przebywa w największym szpitalu w Podlaskiem - Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. W środę były to 202 osoby, we wtorek 203 pacjentów. To więcej niż w szczytowej dotąd fali epidemii w regionie wiosną 2021 - poinformowała PAP rzeczniczka szpitala Katarzyna Malinowska-Olczyk.

- Jeszcze nigdy tak nie było - dodała rzeczniczka w rozmowie z PAP. Przypomniała, że na początku kwietnia najwięcej dziennie przebywających osób z COVID-19 w tym szpitalu było 201 pacjentów.

Zobacz wideo Kiedy nastąpi szczyt zachorowań IV fali? Cholewińska-Szymańska: Może nastąpić to między 8 a 15 listopada

Trudna sytuacja w woj. podlaskim. W jednym ze szpitali wolne zostały tylko trzy łóżka

W środę padł także rekord zakażeń w ostatnich tygodniach w regionie. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o potwierdzonych kolejnych 804 przypadkach zakażenia w Podlaskiem. To zdecydowanie najwięcej w ostatnich tygodniach. Ze statystyk widać, że zakażeń przybywa, a województwo podlaskie niezmiennie utrzymuje się w pierwszej trójce regionów, gdzie zakażeń jest najwięcej.

W związku z sytuacją epidemiologiczną, od środy Uniwersytecki Szpital Kliniczny (USK), w kompleksie klinik zakaźnych przy ul. Żurawiej przyjmuje już tylko pacjentów covidowych - poinformowała rzeczniczka szpitala. USK prowadzi także dwa szpitale tymczasowe. Szpital tymczasowy nr 1 znajduje się na terenie kompleksu zakaźnego przy ul. Żurawiej, drugi (nr 2) działa w hali sportowej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Więcej o epidemii koronawirusa na stronie głównej Gazeta.pl.

Łącznie szpital USK zapewnia obecnie 303 łóżka covidowe dla pacjentów z regionu. Malinowska-Olczyk poinformowała, że na ul. Żurawiej są już tylko trzy wolne łóżka. W szpitalu tymczasowym nr 1 jest 78 pacjentów, w szpitalu w hali przebywa w środę 21 pacjentów.

Wulkan Cumbre Vieja na La PalmieWulkan na La Palmie wciąż niebezpieczny. Pojawił się nowy otwór [GALERIA]

"90 proc. hospitalizowanych to osoby, które nie zaszczepiły się przeciwko zakażeniu koronawirusem"

Malinowska-Olczyk powtórzyła, że 90 proc. hospitalizowanych pacjentów to osoby, które nie zaszczepiły się przeciwko zakażeniu koronawirusem. Dodała, że osoby zaszczepione, które zachorowały i są w szpitalu, przechodzą chorobę łagodnie.

We wtorek wszystkie miejsca covidowe - 45 - były zajęte np. w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku - poinformował PAP rzecznik szpitala Rafał Tomaszczuk. Dodał, że - decyzją wojewody podlaskiego - od 2 listopada w szpitalu będzie działać kolejnych 40 miejsc covidowych. Wojewoda już wcześniej zapowiadał, że będą tworzone kolejne miejsca covidowe.

Szpital w czasie epidemii koronawirusa / zdjęcie ilustracyjneWirusolog: Niezaszczepieni mają pewność, że zachorują na COVID-19

Biuro prasowe wojewody podlaskiego poinformowało PAP, że od środy o pięć łóżek więcej ma zapewnić szpital w Mońkach (łącznie ma ich 19), a szpital w Hajnówce o 16 więcej (w sumie będzie ich 86). Od 1 listopada 10 miejsc ma utworzyć szpital w Zambrowie.

Autor: Izabela Próchnicka (PAP). 

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: