Wirusolog: Niezaszczepieni mają pewność, że zachorują na COVID-19

Osoby, które nie przyjęły preparatu przeciwko koronawirusowi, mają gwarancję, że prędzej czy później zachorują na COVID-19 - ostrzega wirusolog profesor Ernst Kuipers, prezes stowarzyszenia holenderskich szpitali LNAZ.

Profesor Ernst Kuipers, prezes stowarzyszenia szpitali, jest zaniepokojony gwałtownie rosnącą liczbą zachorowań na COVID-19 w Niderlandach. Z najnowszych informacji Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego (RIVM) wynika, iż w ubiegłym tygodniu do RIVM zgłoszono prawie 39 tys. zachorowań na koronawirusa. To wzrost o 50 procent w porównaniu z wcześniejszym tygodniem.

Więcej na temat epidemii koronawirusa na stronie główniej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Cholewińska-Szymańska o zamknięciu cmentarzy: Tam, gdzie jest dużo zachorowań, powinny być zamknięte

Wirusolog ostrzega niezaszczepionych przed koronawirusem

Dane ze szpitali także nie są optymistyczne. Obecnie przebywa w nich 849 pacjentów z COVID-19, 192 na oddziałach intensywnej terapii. Są to wzrosty odpowiednio o 38 i 26 proc. w porównaniu z poprzednim tygodniem.

- Jeśli chcemy, aby opieka medyczna była dostępna np. dla pacjentów z rakiem, musimy zapobiec wzrostowi zachorowań na koronawirusa - uważa prezes LNAZ. - Osoby, które nie przyjęły preparatu przeciwko koronawirusowi, mają gwarancję, że prędzej czy później zachorują na COVID-19 - dodaje.

Wawel. Protest w miesięcznice pogrzebu Marii i Lecha Kaczyńskich"Oni umierają na granicy". Kaczyński przyjechał na Wawel. Napotkał protest

W odpowiedzi na apel wirusologa, burmistrz miasta Urk w zachodniej Holandii wezwał niezaszczepionych mieszkańców do przyjęcia preparatu przeciwko COVID-19. Nadmorskie miasto ma najniższy wskaźnik szczepień w całych Niderlandach. Wynosi on poniżej 40 proc. przy średniej dla całego kraju oscylującej w okolicach 85 proc.

Minister zdrowia Adam NiedzielskiMinister Adam Niedzielski zaapelował o noszenie maseczek na cmentarzach

We wtorek 26 października Ministerstwo Zdrowia tego kraju poinformowało o 5 747 nowych zakażeniach koronawirusem i 20 ofiarach śmiertelnych COVID-19. Od początku epidemii, w kraju tym zakaziło się 2,09 mln osób, a zmarło 18 340 osób. Najwięcej zakażeń odnotowuje się ostatnio w Holandii Południowej, Holandii Północnej, Brabancji Północnej, Geldrii i Utrechcie. 

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP) /apa/ tebe/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: