"Bardzo krytyczny wzrost" zakażeń w listopadzie. Dr Cholewińska-Szymańska pokazała wykres

Dr Grażyna Cholewińska-Szymańska pokazała w Gazeta.pl wykres, który przedstawia, jak, według prognoz, będzie rosła liczba zachorowań na COVID-19 w listopadzie w Polsce. - Te analizy podają nawet do 20-30 tys. zachorowań - podkreśliła ekspertka.

Dr n. med. Grażyna Cholewińska-Szymańska, specjalistka ds. chorób zakaźnych w rozmowie z Gazeta.pl została zapytana o, to kiedy nastąpi szczyt czwartej fali epidemii koronawirusa w Polsce. - Trzeba od razu zaznaczyć, że czwarta fala to jest wirus Delta. Ma on dwie cechy. Wirus jest bardzo szybko transmitowalny, jeden chory może zakazić 7-8 osób. Druga cecha jest kliniczna: krótki jest okres wylęgania i bardzo szybko od zakażenia dochodzi do rozwoju objawów chorobowych i jeżeli dojdzie do rozwoju choroby, to ten przebieg jest wyjątkowo ciężki. Widzimy to w tej czwartej fali - ogromnie ciężki przebieg - podkreśliła medyczka.

Zobacz wideo

Więcej na temat epidemii koronawirusa przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Pandemia koronawirusa. Tymczasowy szpital covidowy na lotnisku Pyrzowice. Katowice, 11 kwietnia 2021133 zgonów spowodowanych COVID-19. To najwyższy wynik od maja

Kiedy szczyt czwartej fali?

- Mamy do czynienia z biologicznym czynnikiem i tutaj nie da się tak bardzo określić, jak on się zachowa. (...) Chciałabym pokazać przykład analizy, który pokazuje, jak bardzo w listopadzie w Polsce wzrośnie liczba zachorowań na COVID-19 - powiedziała dr Cholewińska-Szymańska, dodając, że wzrost, według prognoz, będzie "radykalny".

Jak podkreśliła ekspertka, są prognozy, które mówią, że między 8 i 15 listopada będzie "bardzo krytyczny wzrost" zakażeń. - I to może rzeczywiście się sprawdzi, jak będzie pospolite ruszenie na Wszystkich Świętych. (...) Te analizy podają nawet do 20-30 tys. zachorowań - dodała ekspertka.

Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, minionej doby wykryto 8 361 zakażeń koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarły 44 osoby, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 89 osób. W ciągu doby wykonano 58 862 testy. Najwięcej nowych zakażeń wykryto w województwach: mazowieckim - 1 687, lubelskim - 1  632 i podlaskim - 804.

Cmentarz (zdjęcie ilustracyjne)Cmentarze 1 listopada będą otwarte. "Powinno się wprowadzić małe lockdowny"

Więcej o: