133 zgonów spowodowanych COVID-19. To najwyższy wynik od maja

"Z powodu COVID-19 zmarły 44 osoby, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 89 osób" - poinformowało Ministerstwo Zdrowia w środę 27 października. Czwarta fala epidemii wyraźnie przyspiesza.

W ciągu ostatniej doby stwierdzono łącznie 133 zgonów związanych z COVID-19. Tylu śmierci spowodowanych tą chorobą nie odnotowano od 27 maja, kiedy zmarło 135 osób. Tydzień temu, w środę 20 października, potwierdzono 75 zgonów osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2.

Zobacz wideo

Dowodem na to, że czwarta fala epidemii koronawirusa w Polsce przyspiesza, jest także liczba potwierdzonych zakażeń - 27 października stwierdzono 8 361 nowych przypadków. Po raz ostatni podobną liczbę odnotowano 20 kwietnia - wówczas MZ informowało o 8427 zakażeniach. Tydzień temu Ministerstwo Zdrowia odnotowało 5 559 przypadków. 

Więcej informacji o pandemii koronawirusa znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Koronawirus w Polsce. Sytuacja w szpitalach jest coraz trudniejsza

Sytuacja systemu ochrony zdrowia w Polsce jest coraz trudniejsza. Z ministerialnych danych wynika, że w szpitalach jest 5601 osób chorych na COVID-19, a do respiratorów podpiętych jest 464 z nich. Najgorzej jest w województwach, w których liczba zaszczepionych jest najniższa. 26 października pisaliśmy o tym, że w lubelskich szpitalach na intensywnej terapii leżą sami niezaszczepieni, młodzi ludzie, trudno jest także w województwach mazowieckim, podlaskim i podkarpackim.

Sytuacją epidemiczną martwią się także władze innych regionów. We wtorek (26 października) podczas sesji sejmiku województwa opolskiego radni przyjęli apel do władz państwowych w sprawie natychmiastowego opracowania i wdrożenia tarczy antykryzysowej dla systemu ochrony zdrowia. Sejmik województwa małopolskiego z kolei podjął decyzję o nagrodzeniu 10 gmin z najwyższym odsetkiem mieszkańców zaszczepionych przeciw COVID-19. Z raportu Ministerstwa Zdrowia wynika, że w pełni zaszczepionych jest 19 846 726 mieszkańców Polski. 

Więcej o: