Wielka Brytania. Najwyższa od marca liczba zgonów na Covid-19. Ale jest też optymistyczna wiadomość

Najwyższą od 3 marca liczbę nowych zgonów z powodu Covid-19 - 263 - zarejestrowano w ciągu minionej doby w Wielkiej Brytanii - podały we wtorek władze medyczne tego kraju. Wykryto także prawie 41 tys. kolejnych zakażeń koronawirusem.

Wprawdzie bilanse podawane we wtorki, gdy uzupełniane są niezarejestrowane wcześniej zgony z weekendu, są zwykle najwyższe w tygodniu, ale bieżący jest wyższy aż o 40 od tego z poprzedniego wtorku i o 82 w porównaniu z tym sprzed dwóch tygodni. Oznacza to, że jest to wyraźnie najgorszy dobowy bilans w czasie trwającej trzeciej fali pandemii w Wielkiej Brytanii. W ciągu ostatnich siedmiu dni zarejestrowano 982 zgony z powodu Covid-19, o 7,8 proc. więcej niż w poprzednich siedmiu.

Zobacz wideo Co z obowiązkowymi szczepieniami? Cholewińska-Szymańska: Nie ma teraz takiej woli politycznej

Natomiast liczba wykrytych zakażeń - 40 954 - jest wprawdzie o prawie 4,5 tys. wyższa od tej z poniedziałku, ale zarazem to mniej o prawie 3 tys. w stosunku do poprzedniego wtorku. Na dodatek po raz pierwszy od kilku tygodni zdarzyło się, by łączny bilans nowo wykrytych zakażeń z ostatnich siedmiu dni - 312,9 tys. - był niższy niż w poprzednich siedmiu. Wprawdzie ten spadek wynosi tylko 0,4 proc., ale w ostatnich tygodniach wzrosty mierzone z tygodnia na tydzień wynosiły po kilka procent.

Przekop Mierzei WiślanejPrzekop Mierzei Wiślanej. Sztuczna wyspa niemal ukończona. [ZDJĘCIA]

Więcej na temat epidemii koronawirusa na stronie głównej Gazeta.pl.

Wielka Brytania. Spowolnienie tempa przyrostu nowych zakażeń

Spowolnienie tempa przyrostu nowych zakażeń, które jest widoczne w ostatnich dniach, wznieciło w mediach spekulacje, że być może szczyt zakażeń w tej fali już minął i być może nie będzie konieczne wprowadzenie planu B, czyli przywracanie niektórych restrykcji. W ostatnich dniach zarówno premier Boris Johnson, jak i minister zdrowia Sajid Javid przekonywali, że wzrost zakażeń jest zgodny z prognozami i na razie sytuacja nie uzasadnia powrotu do restrykcji.

Od początku pandemii w Wielkiej Brytanii stwierdzono 8,85 mln infekcji koronawirusem, z powodu których zmarły 139 834 osoby. Pod względem liczby wykrytych zakażeń kraj zajmuje czwarte miejsce na świecie, a pod względem zgonów – ósme. 

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: