Ukraina. Sytuacja przekroczyła "najgorsze oczekiwania". Szybki przyrost zgonów, z Polski jedzie tlen

Na Ukrainie minionej doby zarejestrowano aż 734 zgonów z powodu COVID-19. To najwięcej od początku pandemii - wynika z wtorkowych danych ministerstwa ochrony zdrowia tego kraju. W szpitalach brakuje miejsc, Ukraina zaczęła też kupować tlen od Polski.

Pogarsza się sytuacja epidemiczna na Ukrainie. W poniedziałek potwierdzono tam 19 120 nowych infekcji koronawirusem, 734 osoby zmarły, 2939 hospitalizowano, a 9738 uznano za wyzdrowiałe. Przeprowadzono ponad 129 tys. testów.

Zobacz wideo Cholewińska-Szymańska o zamknięciu cmentarzy: Tam, gdzie jest dużo zachorowań, powinny być zamknięte

Ukraina. Wzrost zakażeń i najwięcej zgonów od początku pandemii

W kraju zarejestrowano nowy podtyp wariantu Delta koronawirusa, AY.4.2, który wcześniej wykryto w Wielkiej Brytanii (w ostatnich dniach jego występowanie potwierdzono także w Polsce - red.) - przekazał szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow. Takie przypadki potwierdzono na zachodzie kraju; zaczynają się też pojawiać w Kijowie.

W zeszłym tygodniu lekarze alarmowali, że rozmach obecnej fali zakażeń koronawirusem przekroczył "najgorsze oczekiwania" i - jak relacjonował portal NV.ua - jest ona dużo poważniejsza od wiosennej. Laboratoria są obciążone, nie do wszystkich chorych dojeżdżają karetki, a w szpitalach - także dziecięcych - brakuje miejsc.

Jak wynika z danych udostępnianych przez resort zdrowia, najcięższa sytuacja epidemiczna jest w obwodach odeskim, charkowskim, donieckim, dniepropietrowskim oraz lwowskim. Coraz gorzej jest też w Kijowie. Mer stolicy Witalij Kliczko w zeszły czwartek podkreślił, że "w ostatnich dniach do szpitali trafia po pół tysiąca ludzi dziennie, a większość z nich jest w ciężkim stanie"

Z kolei w tym tygodniu minister ochrony zdrowia Wiktor Laszko poinformował w rozmowie z portalem Ukraińska Prawda, że Ukraina zaczęła kupować tlen od Polski. Zaznaczył, że już kilka samochodów z tlenem z Polski rozjechało się po szpitalach. Jeden z zakładów na zachodzie kraju wstrzymał produkcję tlenu.

Od początku pandemii na Ukrainie zarejestrowano ok. 2,8 mln zakażeń i prawie 65 tys. zgonów. W pełni zaszczepionych jest ponad 7 mln z ok. 41 mln mieszkańców kraju. Na Ukrainie w pełni wyszczepionych jest 15,3 proc. obywateli. To najmniej w Europie.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP), ndz/ mal/ red. kn

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: