Włochy. Rośnie liczba zakażeń wśród medyków zaszczepionych zimą. Potrzebna trzecia dawka

We Włoszech rośnie liczba przypadków zakażeń koronawirusem wśród pracowników ochrony zdrowia, którzy przeciwko COVID-19 zaszczepili się ponad osiem miesięcy temu. Za prawdopodobny scenariusz uważa się podanie trzeciej dawki wszystkim, nie tylko grupom większego ryzyka.
Zobacz wideo Ograniczenia dla osób, które nie chcą się szczepić? Komentuje prezes PSL

Dziennik "Corriere della Sera" przytacza we wtorek najnowsze dane krajowego Instytutu Służby Zdrowia, zgodnie z którymi zakażeni koronawirusem lekarze i personel pielęgniarski oraz inne osoby pracujące w placówkach ochrony zdrowia stanowią obecnie 3,6 procent wszystkich zainfekowanych. W ciągu ostatniego miesiąca takich przypadków było ponad 1400. To osoby, które w większości zaszczepiły się na początku roku.

Więcej informacji na temat pandemii koronawirusa i szczepionek przeciwko COVID-19 znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

"Gdybym nie był zaszczepiony, byłoby gorzej"

Jak dodaje gazeta, ten sygnał powinien nakłonić do przyjęcia trzeciej dawki szczepionki tych, którzy zaszczepili się na początku kampanii zimą i pracują w miejscach, gdzie występuje wyższe ryzyko zakażenia.

W artykule podaje się przykład 53-letniego ordynatora kardiochirurgii z Turynu, u którego wykryto zakażenie osiem miesięcy po przyjęciu przez niego drugiej dawki preparatu. Infekcję przeszedł dość łagodnie mając przez dwie doby typowe objawy grypowe, ale bez gorączki. Po 17 dniach test dał negatywny wynik. - Gdybym nie był zaszczepiony, byłoby gorzej - stwierdził doktor Paolo Centofanti.

Włosi przyjmują dawkę przypominającą szczepionki

We Włoszech po dwóch dawkach szczepionki jest ponad 82 procent ludności. Obecnie trwa podawanie trzeciej dawki osobom o obniżonej odporności, ludziom starszym i pracownikom służby zdrowia.

Gazeta przytacza słowa szefa Instytutu Służby Zdrowia Silvio Brusaferro, który powiedział, że podanie trzeciej dawki wszystkim, nie tylko wybranym grupom ludności, jest "prawdopodobnym scenariuszem".

z Rzymu Sylwia Wysocka/PAP

koronawirus: aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: