Moskwa. Czteromiesięczny lockdown dla niezaszczepionych seniorów

Sytuacja z zachorowaniami na COVID-19 w Rosji pogarsza się. Już od poniedziałku 25 października niezaszczepieni mieszkańcy Moskwy od 60. roku życia, będą musieli pozostać w domach przez okres czterech miesięcy.

Obostrzenia w Moskwie dotyczą głównie niezaszczepionych seniorów. W poniedziałek 25 października wszedł w życie nowy dekret, który zwalnia ich nawet z chodzenia do pracy.

Zobacz wideo Prezydent przeciw obowiązkowym szczepieniom. Dr Karauda komentuje

Seniorzy w Moskwie przez cztery miesiące będą musieli pozostać w domach

Dekret został podpisany przez Siergieja Sobianina, mera Moskwy i dotyczy mieszkańców rosyjskiej stolicy, którzy znajdują się w grupie najwyższego ryzyka zachorowania na koronawirusa.

Władimir Putin, prezydent RosjiRosja. Putin polecił wprowadzenie drakońskich ograniczeń antywirusowych

"Z podpisanego przez Sobianina dekretu wynika, że od 25 października 2021 roku do 25 lutego 2022 roku osoby w wieku sześćdziesięciu i więcej lat oraz cierpiące na choroby przewlekłe nie powinny opuszczać swojego miejsca zamieszkania" - możemy przeczytać na stronie internetowej dziennika "Rzeczpospolita".

Więcej wiadomości z Rosji przeczytasz na stronie Gazeta.pl

Dekret przewiduje również zwolnienia lekarskie z pracy dla tych osób. Obostrzenia nie dotyczą spacerów na świeżym powietrzu, wyprowadzania zwierząt oraz robienia zakupów. Seniorzy, a także osoby cierpiące na choroby przewlekłe, będą mogły również udać się oczywiście do lekarza w trakcie obowiązywania tych ograniczeń. Z przestrzegania nowych obostrzeń wyłączone są osoby zaszczepione, a także te, które przeszły COVID-19 w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.

Koronawirus w Rosji. Liczba zakażeń wyższa niż w poprzednich falach pandemii

Jak wskazują dane dotyczące zachorowań i zgonów z powodu koronawirusa w Rosji, sytuacja jest gorsza niż w poprzednich falach pandemii. W niedzielę 24 października 2021 roku odnotowano ponad 34 tysiące nowych przypadków zakażeń, podczas gdy w grudniu 2020 roku dzienna liczba zachorowań nie przekroczyła 29 tysięcy.

Wawel. Protest w miesięcznice pogrzebu Marii i Lecha Kaczyńskich"Oni umierają na granicy". Kaczyński przyjechał na Wawel. Napotkał protest

Na temat obecnej sytuacji w Rosji wraz z komentarzami moskiewskich medyków pisaliśmy w artykule "Dzień po dniu katastrofalne dane. Rosjanie nie ufają władzom i szczepionkom, umierają tysiącami".

Więcej o: