IV fala się rozpędza, niektóre szpitale zapełnione "pod korek". W Lubelskiem 75. proc zajętych łóżek

IV fala koronawirusa nabiera rozpędu. Z najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że zajęta jest ponad połowa dostępnych łóżek "covidowych" o blisko połowa respiratorów. Najgorzej jest na wschodzie kraju. W województwie lubelskim zajętych jest już 75 proc. łóżek, niewiele lepiej jest na Podlasiu.

Na 9494 łóżka szpitalne przeznaczone dla pacjentów z COVID-19 aż 5042 są w tej chwili zajęte - podaje Ministerstwo Zdrowia. Podobne proporcje dotyczą respiratorów - na 964 zajęte są 444.  

Dzień wcześniej MZ informowało o 4706 zajętych łóżkach (na 9378 łącznie) i 430 zajętych respiratorach (na 955). 

Zobacz wideo Pomaska: Premier Morawiecki nie miał nic konstruktywnego do powiedzenia, a dostawał jeden wielki łomot

Więcej informacji o sytuacji epidemicznej na stronie głównej Gazeta.pl 

Najtrudniejszą sytuację mamy w województwie lubelskim. W alarmistycznym mówił o tym Adam Niedzielski w rozmowie z PAP. - Dziś Lubelszczyzna w tym obłożenie przoduje - mamy tam 1000 hospitalizacji - nie ma drugiego takiego województwa, w którym byłoby ich aż tyle. W kolejnym, znacznie liczniejszym, województwie mazowieckim mamy w granicach 750 hospitalizacji - mówił. - Ale zwracam tu też uwagę na fakt, że łóżek dla pacjentów z COVID-19 non stop przybywa. Każdy wojewoda ma plan uzupełniania bazy łóżkowej, w tym również wojewoda lubelski. Dostępnych łóżek na Lubelszczyźnie mamy ponad 1,3 tys. i będą nowe - podkreślał.

Koronawirus. Rośnie liczba zajętych łóżek i respiratorów 

Już w niedzielę Radio Lublin informowało, że w 17 szpitalach w Lubelskiem brakuje miejsc dla pacjentów z COVID-19. Rozgłośnia informowała, że miejsc w ogóle nie ma m.in. w trzech placówkach w samym Lublinie, a także w szpitalach w Białej Podlaskiej, Międzyrzecu Podlaskim, Puławach, Rykach, Janowie Lubelskim, Kraśniku, Lubartowie, Łukowie, Parczewie, Włodawie, Radzyniu Podlaskim i Opolu Lubelskim.

Przekop Mierzei WiślanejPrzekop Mierzei Wiślanej. Sztuczna wyspa niemal ukończona. [ZDJĘCIA]

- Województwa takie jak lubelskie i podlaskie przechorowały w mniejszym stopniu w poprzednich falach, ale także jest tam najmniej osób zaszczepionych przeciwko COVID-19. Razem z wojewodami sukcesywnie zwiększamy liczbę łóżek covidowych. W województwie lubelskim, na dzień dzisiejszy, przygotowane łóżka są zajęte w 75 proc., a w podlaskim 65 - przyznał w poniedziałek na antenie Polskiego Radia Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia. 

Kraska podkreślał, że "trend wzrostowy się utrzymuje". - W ciągu ostatniej doby zanotowaliśmy przyrost o 336 osób, to bardzo dużo, takie wzrostu od kilkunastu tygodni nie było. Przybywa też osób, które muszą korzystać z pomocy respiratora, przebywają na oddziałach intensywnej terapii. Takich osób w naszym kraju jest 444, ostatniej doby przybyło 14 osób. Widzimy, że w przypadku zakażenia wariantem Delta pacjenci coraz częściej trafiają do szpitali, to bardzo niepokojący trend - mówił.

California StormsUSA. Bomba cyklonowa w Kalifornii. Fala zniszczeń i brak prądu [ZDJĘCIA]

Epidemia koronawirusa. W niedzielę prawie trzy tysiące zakażeń

W ciągu minionej doby w Polsce odnotowano 2 950 zakażeń koronawirusem - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Od wczoraj nie zmarła żadna zakażona osoba. Poprzedniego dnia wykonano 25 515 testów na obecność patogenu. Najwięcej nowych zakażeń wykryto w województwach: mazowieckim - 736, lubelskim - 511, podlaskim - 253. Od wczoraj przybyło 3 039 ozdrowieńców z COVID-19. w sumie w Polsce jest 2 688 899 ozdrowieńców. Od początku epidemii w naszym kraju wykryto 2 975 880 zakażeń koronawirusem. W tym czasie zmarło 76 447 zakażonych osób. Od wczoraj liczba pacjentów covidowych zwiększyła się o 336 osób. 

Więcej o: