Białystok. Szef szpitala tymczasowego: Takiego obłożenia nie miałem nigdy. Większość niezaszczepiona

- Mam dużo więcej pacjentów w szpitalu tymczasowym i są to pacjenci w dużo cięższych stanach. Mam wrażenie, że przez to, że jest niski stopień wyszczepienia na Podlasiu, można powiedzieć, że jest to sytuacja na życzenie społeczeństwa - mówił w niedzielę w TVN24 prof. Wojciech Naumnik, kierownik szpitala tymczasowego w Białymstoku. Jak dodał, większość pacjentów to osoby niezaszczepione.

- Ta obecna czwarta fala ma bardziej dramatyczny, gorszy przebieg niż poprzednia. Na Podlasiu, z tego co wiem, wszystkie szpitale są praktycznie prawie pod korek zajęte. Takiego obłożenia jak teraz nie miałem nigdy - mówił w TVN24 prof. Wojciech Naumnik, kierownik szpitala tymczasowego w Białymstoku.

Jak podkreślił, "od początku roku 97 proc. pacjentów to chorzy niezaszczepieni". - Ci chorzy przyjeżdżają w cięższych stanach, często starsze osoby, odwodnione, gorączkujące - wyliczał pulmonolog.

Więcej informacji o pandemii koronawirusa znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

- Mam dużo więcej pacjentów w szpitalu tymczasowym i są to pacjenci w dużo cięższych stanach. Mam wrażenie, że przez to, że jest niski stopień wyszczepienia na Podlasiu, można powiedzieć, że jest to sytuacja na życzenie społeczeństwa - dodał.

- Miałem takie sytuacje, że pacjenci, którzy praktycznie umierali, praktycznie odbierali akt zgonu, twierdzili, że w zasadzie to nie wierzą w tego wirusa. Mam problem ze zrozumieniem pewnych postaw społecznych - skomentował ekspert w TVN24.

Zobacz wideo Co mówią niezaszczepione osoby, które przez COVID trafiają do szpitala?

Koronawirus. Sytuacja epidemiczna

W Polsce w pełni zaszczepionych jest ponad 19,8 mln osób. W Białymstoku jest to ponad 146,5 tys. osób, co przekłada się na 49,3 proc. mieszkańców miasta.

Jagoda Grondecka wróciła do Kabulu. Zwróciła uwagę na zmiany, jakie zaszły w Afganistanie i opublikowała zdjęciaJagoda Grondecka wróciła do Kabulu. Pokazała zmiany w Afganistanie [ZDJĘCIA]

Ministerstwo Zdrowia przekazało w niedzielę, że w Polsce minionej doby potwierdzono 4728 przypadków koronawirusa. Dla porównania, przed tygodniem odnotowano 2523 zakażenia. Zmarło 13 chorych, z czego 6 wyłącznie z powodu COVID-19.

Najwięcej nowych przypadków zakażeń potwierdzono w województwach: mazowieckim, lubelskim i podlaskim.

Więcej o: