Nowy wariant koronawirusa odkryty na Białorusi. Krąży po kraju co najmniej od września

Wiceminister zdrowia i główny lekarz sanitarny Białorusi Alaksandr Tarasienka przekazał w państwowej telewizji, że w kraju odkryto nowy wariant koronawirusa o nazwie delta light. Zaznaczył, że przypadki zakażeń tym wariantem są rzadkie i na razie nie widać żadnych szczególnych różnic w porównaniu do "zwykłej" delty.

- Zasadniczo krąży teraz tak zwany wariant delta, ale od września zaczęliśmy obserwować krążenie takiego szczepu jak delta light. Jak dotąd nie widzimy żadnych różnic, te przypadki są rzadkie - przekazał Alaksandr Tarasienka w rozmowie z telewizją Biełaruś-1.

Wiceminister przypomniał, że wariant delta charakteryzuje się większą zaraźliwością w porównaniu do poprzednich wariantów, z którymi mieliśmy do czynienia na początku pandemii.

Więcej informacji o sytuacji pandemicznej znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

- Wcześniej mówiliśmy, że do zakażenia wystarczy 15 minut lub więcej. Teraz trwa to do 15 minut, możesz być blisko chorego dosłownie przez minutę lub dwie - zaznaczył. Jak poinformował Tarasienka, na COVID-19 chorują coraz młodsze osoby, a w samym Mińsku są to głównie Białorusini w wieku od 18 do 29 lat.

Zobacz wideo Polacy kochają paradokumenty. Powinni też pokochać mockumenty - "The Office PL" to mocna jazda

Białoruś. Zniesiony obowiązek noszenia maseczek

Na Białorusi przed kilkoma dniami zniesiono obowiązek noszenia maseczek ochronnych i kilka innych ograniczeń służących walce z koronawirusem. Stało się to po tym, jak sposób walki z Covid-19 skrytykował Alaksandr Łukaszenka.

Białoruski przywódca na naradzie poświęconej walce z koronawirusem powiedział, że noszenie maseczek nie powinno być obowiązkowe. Podobnie według Łukaszenki nie powinno się wprowadzać obowiązku szczepień ochronnych. Walka z koronawirusem, zdaniem polityka, powinna opierać się na zasadzie dobrowolności.

Jagoda Grondecka wróciła do Kabulu. Zwróciła uwagę na zmiany, jakie zaszły w Afganistanie i opublikowała zdjęciaJagoda Grondecka wróciła do Kabulu. Pokazała zmiany w Afganistanie [ZDJĘCIA]

Zaraz po tym na Białorusi wycofano obowiązek noszenia maseczek w miejscach zgromadzeń ludzi. W Mińsku zniesiono obowiązek szczepień przeciwko koronawirusowi dla kierowców taksówek i zachowania dystansu społecznego w miejscach publicznych. Zaś w Bobrujsku zniesiono obowiązek posiadania aktualnych PCR - testów przy wejściu do klubów nocnych i dyskotek.

Rozgłośnia Euroradio zwraca uwagę, że najnowsze decyzje nie oznaczają, że na Białorusi polepszyła się sytuacja z koronawirusem. W ostatnich dniach odnotowywanych jest codziennie ok. 2 tys. nowych zakażeń. Z oficjalnych danych wynika, że każdego dnia dochodzi także do kilkunastu zgonów.

Więcej o: