Austria. Szef rządu ostrzega niezaszczepionych. Mogą zostać objęci lockdownem

Jeśli liczba nowych infekcji koronawirusem w Austrii będzie nadal rosła, osoby niezaszczepione przeciw Covid-19 mogą zostać objęte lockdownem - powiedział kanclerz Alexander Schallenberg.

Szef austriackiego rządu powiedział o tym w piątek wieczorem po spotkaniu z przywódcami krajów związkowych, zwołanym w związku z rosnącą falą zakażeń koronawirusem.

"Pandemia wciąż nie jest za nami. Niedługo czeka nas pandemia osób nieszczepionych" - oświadczył po zebraniu.

Schallenberg wykluczył lockdown dla zaszczepionych i ozdrowieńców. Podkreślił, że nadal jest zbyt wielu "wahających i ociągających się" w sprawie szczepienia, i wyraził nadzieję, że plany rządu skłonią te osoby do przyjęcia preparatu. 

Zobacz wideo Ograniczenia dla osób, które nie chcą się szczepić? Komentuje prezes PSL

Niezaszczepieni będą mogli wychodzić z domu tylko w określonych sytuacjach?

Ogłosił, że jeśli liczba pacjentów z Covid-19 na oddziałach intensywnej terapii przekroczy 500, czyli jedną czwartą dostępnych miejsc, do lokali takich jak restauracje i hotele będą mogły wejść jedynie osoby zaszczepione przeciw koronawirusowi i ozdrowiałe.

W przypadku, gdy na OIOM-ach będzie przebywało ponad 600 pacjentów (około jednej trzeciej dostępnych łóżek), rząd obejmie niezaszczepionych ścisłym lockdownem. Będą oni mogli wychodzić z domu jedynie w określonych sytuacjach.

Obecnie na oddziałach intensywnej terapii przebywa 220 osób z Covid-19.

Protest Matki Na Granicy przed siedzibą Straży Granicznej z udziałem Jolanty Kwaśniewskiej i Anny Komorowskiej Pierwsze damy na granicy: Nie zgadzamy się na nieludzkie traktowanie dzieci [ZDJĘCIA]

W Austrii odnotowano ponad 20 tys. nowych infekcji

Według władz zdrowotnych w ubiegłym tygodniu w Austrii odnotowano 20 408 nowych infekcji koronawirusem, co daje średnią siedmiodniową na poziomie 228,5 zakażeń na 100 tys. mieszkańców. Tydzień wcześniej ten wskaźnik utrzymywał się na poziomie 152,5 zakażenia na 100 tys.

Według bazy danych Our World in Data Uniwersytetu Oksfordzkiego od początku pandemii w Austrii wykryto ok. 791 tys. zakażeń SARS-CoV-2, z czego 11 233 doprowadziły do śmierci zainfekowanej osoby.

W ostatnich miesiącach szczepienia przeciw Covid-19 przebiegały wolniej mimo zachęt ze strony rządu - zauważa agencja Associated Press. Dotychczas 65,4 proc. populacji otrzymało jedną dawkę, a w pełni zaszczepionych jest 62,2 proc. mieszkańców. (PAP) skib/ akl/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Świeże groby na części cmentarza pod Sankt Petersburgiem przeznaczonej dla osób zmarłych z powodu koronawirusa W Rosji dzień po dniu padają katastrofalne dane dot. pandemii

Więcej o: