Koronawirus. Nowe badania na temat skuteczności trzeciej dawki szczepionki Pfizer

Dawka przypominająca szczepionki koncernu Pfizer/BioNTech przeciw COVID-19 wykazała w trzeciej fazie badania wysoką skuteczność przeciw wirusowi, w tym wariantowi Delta - przekazała w czwartek firma. Badanie przeprowadzono na próbie 10 tys. uczestników powyżej 16 r.ż., a efektywność wyniosła 95,6 proc.

Pfizer oświadczył, że efektywność ich dwudawkowej szczepionki przeciw koronawirusowi z czasem spada. Firma powoływała się na badanie, w którym cztery miesiące po podaniu drugiej dawki skuteczność obniżała się z 96 proc. do 84 proc.

Zobacz wideo Ograniczenia dla osób, które nie chcą się szczepić? Komentuje prezes PSL

Szczepienie trzecią dawką szczepionki. Dyrektor Pfizera: To ważne, jeżeli chcemy, by ludzie byli odporni

Uczestnicy badania przyjmowali dawkę przypominającą mniej więcej 11 miesięcy po otrzymaniu drugiej. W badanej grupie zarejestrowano jedynie pięć przypadków zakażenia SARS-CoV-2, w porównaniu do 109 przypadków w grupie kontrolnej przyjmującej placebo.

- Te wyniki dostarczają kolejnych dowodów co do korzyści płynących ze szczepienia trzecią dawką. To ważne, jeżeli chcemy, by ludzie byli odporni na tę chorobę - powiedział w oświadczeniu dyrektor wykonawczy Pfizera Albert Bourla.

Mediana wieku uczestników badania wyniosła 53 lata, z 55,5 proc. w wieku pomiędzy 16, a 55 lat oraz 23,3 proc. powyżej 65 roku życia.

Firmy Pfizer i BioNTech udostępnią wyniki swoich badań. Chcą, by zostały poddane ewaluacji

Firmy Pfizer i BioNTech zapowiedziały, że ogłoszą szczegółowe wyniki badania, by mogły zostać poddane ewaluacji. Wyniki zostaną przekazane Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA), Europejskiej Agencji Leków (EMA) oraz innym regulatorom tak szybko, jak to tylko możliwe - poinformowano.

Przeczytaj więcej informacji o koronawirusie na stronie głównej Gazeta.pl. 

FDA i EMA już dopuściły trzecią dawkę preparatów przeciw COVID-19 koncernów Pfizer/BioNTech i Moderna dla pacjentów o osłabionej odporności - przypomina Agencja Reutera.

W środę w Polsce Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała, że trwają prace nad umożliwieniem szczepienia dawką przypominającą wszystkim pełnoletnim osobom w Polsce. 

PAP, ska/ tebe/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl. 

Więcej o: