Wstęp do miejsc publicznych tylko z certyfikatem COVID? Rada Medyczna rozważa takie rozwiązanie

Wstęp do miejsc publicznych tylko za okazaniem unijnego certyfikatu covidowego? - Jeżeli nie będzie innego wyjścia, to nie można takiego rozwiązania wykluczyć - mówił na antenie RMF FM prof. Krzysztof Tomasiewicz z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, członek Rady Medycznej przy premierze.
Zobacz wideo Ograniczenia dla osób, które nie chcą się szczepić? Komentuje prezes PSL

Prof. Krzysztof Tomasiewicz był gościem czwartkowej Popołudniowej rozmowy w RMF FM. Prowadzący audycję Piotr Salak zapytał eksperta, czy wzorem Włoch i Francji w Polsce wstęp do miejsc publicznych będzie możliwy tylko z certyfikatem covidowym. Profesor przyznał, że Rada Medyczna prowadzi rozmowy w tej sprawie.

Rozumiem, że nasze społeczeństwo nie jest może tak gotowe na tego typu rozwiązania, ale moim zdaniem żadne społeczeństwo nie jest gotowe. Nikt nie jest szczęśliwy z tego powodu, że musi tego typu ograniczenia przerabiać, ale proszę zobaczyć, że efekty takiego postępowania są. Jeżeli nie będzie innego wyjścia, to nie można takiego rozwiązania wykluczyć 

- stwierdził prof. Tomasiewicz.

Więcej informacji o pandemii koronawirusa znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Dziennikarz dopytywał eksperta, czy byłby za wprowadzeniem podobnego rozwiązania. - Jestem za tym, żeby nie karać osób zaszczepionych, nie karać biznesów, sfery gospodarczej za to, że część osób nie chce się zaszczepić - podkreślił gość. - Więc jeżeli to by miało pomóc całościowo, to jestem za - dodał.

Koronawirus w Polsce. Najwyższy wynik czwartej fali. Prawie 5,6 tys. nowych zakażeń

W czwartek 21 października Ministerstwo Zdrowia ogłosiło najwyższą liczbę zakażeń w czwartej fali koronawirusa w Polsce. Odnotowano 5592 nowych przypadków oraz 46 zgonów spowodowanych COVID-19. Dla porównania przed tygodniem zakażeń było 3000 zakażeń, a zmarło 60 osób. Najwięcej nowych zakażeń wykryto w woj. lubelskim - 1221, mazowieckim - 1048, podlaskim - 522 i  podkarpackim - 314. Od początku pandemii COVID-19 w Polsce zachorowało łącznie 2 956 207 osób, a zmarło 76 300.

Więcej o: