Abp Gądecki odpowiedział Niedzielskiemu ws. maseczek. "Zwrócę się z apelem do wiernych"

"Kościół od początku kieruje do wiernych jednoznaczne komunikaty z prośbą o przestrzeganie zaleceń sanitarnych" - napisał arcybiskup Stanisław Gądecki w liście skierowanym do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Pismo jest odpowiedzią na wcześniejszy list szefa resortu. - Proszę przypomnieć wiernym o zasłanianiu nosa i ust - pisał Niedzielski do arcybiskupa.

Na początku października minister zdrowia Adam Niedzielski napisał list do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego, w którym apelował o przypomnienie w diecezjach, dekanatach i parafiach o konieczności zasłaniania ust oraz nosa w przestrzeni publicznej. W czwartek 21 października szef resortu doczekał się odpowiedzi arcybiskupa. 

Zobacz wideo Terlikowski o raporcie ws. Pawła M.: Chcieliśmy oddać głos pokrzywdzonym

Arcybiskup Gądecki odpowiedział Niedzielskiemu. "Ponownie zwrócę się z apelem do wiernych" 

Po 11 dniach przewodniczący KEP przesłał odpowiedź na list ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Duchowny zapewnił, że zdaje sobie sprawę z tego, że skuteczność działań, które zmierzają do zwalczenia epidemii koronawirusa, jest zależna od wielu środowisk. Tym samym podkreślił, że Kościół od początku kryzysu w Polsce kierował do wiernych komunikaty z prośbą o to, by przestrzegali zalecanych przez rząd zaleceń sanitarnych. 

Niniejszym chciałbym poinformować, że ponownie zwrócę się z apelem do wiernych w tej sprawie, prosząc również księży biskupów o uwrażliwienie duszpasterzy na kwestie bezpieczeństwa sanitarnego

- zapowiedział Gądecki cytowany przez Onet za PAP

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Wichura w Polsce. Zielona GóraWichury w Polsce. Wiatr przewraca tiry, na Bałtyku sztorm [ZDJĘCIA]

Apel Niedzielskiego do arcybiskupa Gądeckiego 

Minister zdrowia Adam Niedzielski przesłał list do przewodniczącego KEP arcybiskupa Stanisława Gądeckiego 10 października. W piśmie szef resortu wskazywał, że czyni wszystkie, aby czwarta fala "nie dotknęła nas równie mocno, jak trzy poprzednie". Przypominał też o możliwości zaszczepienia się przeciw COVID-19 dla wszystkich chętnych osób. Jednocześnie zaznaczył, że liczba zaszczepionych osób wciąż nie pozwala w pełni ochronić obywateli przed transmisją wirusa

"Mając na uwadze zdrowie i życie obywateli Polski, w tym wiernych Kościoła Katolickiego, zwracam się do Waszej Ekscelencji z prośbą o wspólne działanie, które szczególnie ma na celu ochronę słabszych przed możliwym zakażeniem" - pisał minister. 

"Zwracam się do księdza arcybiskupa z apelem o przypomnienie w diecezjach, dekanatach oraz parafiach informacji o konieczności zasłaniania nosa i ust w przestrzeniach zamkniętych" - kontynuował szef MSZ. Więcej na ten temat znajdziesz w materiale: 

Minister zdrowia Adam NiedzielskiNiedzielski napisał list do abp. Gądeckiego ws. obostrzeń: Proszę przypomnieć wiernym

Zgodnie z danymi Ministerstwa Zdrowia do 21 października w Polsce wykonanych został 38 439 839 szczepień. Liczba osób, które zaszczepiły się w pełni to 19 774 453. 

Więcej o: