Kiedy trzecia dawka szczepionki dla wszystkich pełnoletnich? Andrusiewicz: Góra dwa tygodnie

- Za tydzień, góra dwa tygodnie będzie decyzja o szczepieniu trzecią dawką osób pełnoletnich - zapowiedział w czwartek na antenie RMF FM rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Aby zaszczepić się dawką przypominającą, musi minąć ześć miesięcy od podstawowego szczepienia.

W czwartek w Ministerstwie Zdrowia odbyło się spotkanie sztabu w związku z aktualną sytuacją epidemiczną, która w ostatnich dniach znacznie się pogorszyła. Jak relacjonował RMF FM, na decyzję o szczepieniu wszystkich dorosłych trzecią dawką trzeba jeszcze zaczekać, ponieważ konieczne jest spełnienie wszystkich formalności. 

Zobacz wideo Ograniczenia dla osób, które nie chcą się szczepić? Komentuje prezes PSL

Trzecia dawka dla wszystkich pełnoletnich już niebawem 

- Czekamy w tej chwili jeszcze na decyzję zespołu wakcynologicznego przy ministrze zdrowia. Czekamy na najnowsze dane dotyczące trzeciej dawki i myślę, że tydzień, góra dwa tygodnie i będzie decyzja o szczepieniu trzecią dawką osób powyżej 18.roku życia - mówił RMF FM rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz

Choć liczba zakażeń w ciągu ostatnich dni rośnie bardzo dynamicznie, resort nie rozważa wprowadzenia obowiązkowych szczepień dla żadnej z grup społecznych czy zawodowych. Szczepienia będą prowadzone przez cały czas i będą dobrowolne. 

Wichura w Polsce. Zielona Góra Wichury w Polsce. Wiatr przewraca tiry, na Bałtyku sztorm [ZDJĘCIA]

O dyskusjach na temat szczepień dawką przypominającą w środę informował też premier Mateusz Morawiecki. "Wspólnie z szefem Ministerstwa Zdrowia Adamem Niedzielskim postanowiliśmy, że szczepienia będą mogły się rozpocząć w ciągu kilku tygodni. Kolejne dawki będą mogły przyjąć osoby powyżej 18 roku życia, u których od zakończenia podstawowego schematu szczepień upłynęło co najmniej sześć miesięcy" - informował w mediach społecznościowych. 

Więcej informacji na temat epidemii koronawirusa znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Sytuacja epidemiczna w Polsce 

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował w czwartek, że do tej pory 540 tysięcy osób zostało zaszczepionych dawką przypominającą, a 175 tysięcy osób z zaburzeniami odporności - dawką dodatkową. 

W czwartek 21 października Ministerstwo Zdrowia informowało o 5592 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz 46 ofiarach śmiertelnych. To najwyższy wynik podczas trwającej czwartej fali koronawirusa. Przekłada się to również na zapełnienie łóżek w szpitalach. Zajętych już jest ok. 75 proc. z nich. 

Szczepienie (zdjęcie ilustracyjne) USA przygotowuje się do szczepienia 5-latków przeciw COVID-19

Więcej o: