USA przygotowuje się do szczepienia 5-latków przeciw COVID-19

Administracja Joego Bidena ogłosiła, że jest gotowa zaopatrywać ponad 25 tysięcy gabinetów pediatrycznych oraz innych placówek podstawowej opieki zdrowotnej w szczepionki przeciw COVID-19. Administracja czeka jeszcze na zielone światło - zatwierdzenia preparatu koncernu Pfizer dla dzieci od 5. roku życia przez FDA.

Jak mówił w środę podczas briefingu prasowego Jeff Zients (rzecznik Białego Domu ds. epidemii), wielu rodziców czeka na decyzję w sprawie szczepionki przeciw COVID-19 dla dzieci w grupie wiekowej od 5 do 11 lat. Rzecznik zapewniał, że jeśli rządowe agencje zezwolą na stosowanie szczepionki koncernu Pfizer, rząd będzie przygotowany. 

Zobacz wideo Ograniczenia dla osób, które nie chcą się szczepić? Komentuje prezes PSL

USA. Niebawem zapadnie decyzja o szczepionce przeciw COVID-19 dla 5-latków 

- Oczekujemy decyzji FDA [Amerykańskiej Federalnej Agencji ds. Żywności i Leków - red.] i CDC Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom - red.] w sprawie szczepionki COVID-19 firmy Pfizer dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat w ciągu najbliższych kilku tygodni - mówił Jeff Zients z Białego Domu cytowany przez usatoday.com. Pfizer ma być jedyną szczepionką dopuszczoną dla tej grupy wiekowej.

Panel ekspertów w sprawie szczepionki ma zostać zwołany w przyszłym tygodniu. Rząd zapewnia, że rozpoczął już współpracę dotyczącą zaopatrzenia ośrodków, które zajmą się szczepieniem dzieci. Z szacunków agencji wynika, że już w ciągu pierwszego tygodnia dostępnych byłoby ok. 15 milionów dawek. 

Wawel. Protest w miesięcznice pogrzebu Marii i Lecha Kaczyńskich"Oni umierają na granicy". Kaczyński przyjechał na Wawel. Napotkał protest

Administracja przekonuje, że jest w stanie zaopatrywać ponad 25 tysięcy gabinetów pediatrycznych i innych placówek podstawowej opieki zdrowotnej, ponad 100 szpitali dziecięcych, dziesiątki tysięcy aptek i setki szkół. 

Najnowsze informacje nt. koronawirusa i COVID-19 znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Szczepionka dla dzieci od 5. roku życia

Firma Pfizer przeprowadziła badania kliniczne na 2268 ochotnikach. Dzieci z grupy wiekowej od 5 do 11 lat otrzymały dwie dawki po 10 mikrogramów preparatu (dorośli otrzymują 30 mikrogramów). Zastrzyki podano w odstępie 21 dni. 

Szczepionka przeciwko Covid-19 dla dzieciPodlaskie: wspólny apel o szczepienie się przeciwko COVID-19

Z przeprowadzonego badania wynika, że szczepionka jest bezpieczna dla dzieci oraz równie skuteczna w generowaniu silnej odpowiedzi immunologicznej, co u nastolatków oraz dorosłych. Efekty uboczne nie odbiegały od normy obserwowanej u osób starszych - podaje france24.com za agencją AFP. Najczęściej zgłaszany we wszystkich grupach wiekowych jest ból oraz obrzęk w miejscu wstrzyknięcia preparatu, a także ból głowy, dreszcze i gorączka. 

W Stanach Zjednoczonych od początku epidemii koronawirusa zginęło już ponad 720 tysięcy osób. Każdego dnia umiera ok. 1200 kolejnych osób. Siedmiodniowa średnia liczby dziennych przypadków zakażenia wynosi ok. 75 500. Według ekspertów wraz z nadejściem zimy liczba zachorowań prawdopodobnie wzrośnie. 

Więcej o: