Lubelskie. Coraz więcej zakażeń, coraz mniej łóżek. "90 proc. pacjentów to osoby niezaszczepione"

W ciągu doby w woj. lubelskim stwierdzono najwięcej zakażeń koronawirusem w kraju. Około 75 proc. łóżek covidowych w regionie jest już zajętych. Jak podkreślają lekarze, większość pacjentów to osoby niezaszczepione.
Zobacz wideo Ograniczenia dla osób, które nie chcą się szczepić? Komentuje prezes PSL

W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 5592 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Najwięcej stwierdzono w woj. lubelskim - 1221. Wzrost zachorowań ca COVID-19 przekłada się również na zapełnienie łóżek. Zajętych jest już około 75 proc. Jak podaje Radio Lublin, regionie zajętych jest 768 z 1033 łóżek dla osób zakażonych.

- Mieliśmy 30 przygotowanych łóżek, a przyjęliśmy 37 osób. Bardzo dużo chorych przybywa. Myślimy już o kolejnym wydzieleniu części oddziałów szpitala tzw. czystego na rzecz pacjentów covidowych - powiedział, jak cytuje rozgłośnia, Piotr Matej, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy al. Kraśnickiej w Lublinie. Jak dodaje, 90 proc. pacjentów na tamtejszym oddziale covidowym to osoby niezaszczepione. - Z tych 37 pacjentów troje jest pod respiratorem. Znaczna część jest na wysokim przepływie tlenu i jeszcze nie wymagają respiratoterapii. Ale w każdej chwili może to ulec zmianie - podkreśla.

Kontener na zwłoki w Szpitalu Południowym w Warszawie, 20 października 2021W prosektoriach brakuje miejsc. W Warszawie szykowany jest kontener na zwłoki

Więcej na temat pandemii koronawirusa przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Coraz więcej zakażeń, coraz mniej łóżek

W całym regionie nie ma miejsc dla chorych na COVID-19 już w kilkunastu szpitalach. W miniony weekend, jak podaje "Dziennik Wschodni", karetki z chorymi z Lublina i okolic musiały ich wozić w do Tomaszowa Lubelskiego i Chełma. - Przyjmujemy chorych na COVID-19 z całego województwa, w tej chwili mamy już około 40 pacjentów. W weekend przyjmowaliśmy pacjentów nawet z okolic Lublina - mówił w poniedziałek Piotr Gozdek, zastępca dyrektora szpitala w Tomaszowie Lubelskim.

Rzeczniczka wojewody lubelskiego Agnieszka Strzępka w rozmowie z PAP przekazała, że w placówkach na terenie województwa utrzymywany jest zapas 150 łóżek dla pacjentów z COVID-19. Jak dodała, do końca tygodnia baza łóżek ma się zwiększyć. Z kolei rzeczniczka prasowa SPSK1 w Lublinie Anna Guzowska poinformowała, że w klinice chorób zakaźnych szpitala od ponad miesiąca nie ma wolnych miejsc. - Największym problemem tej fali jest to, że pacjenci trafiają na oddział zdecydowanie za późno. Na oddziale intensywnej terapii przebywa dziewięciu pacjentów z COVID-19. Spośród nich dwóch jest poddanych terapii ECMO - podkreśliła Guzowska.

Eksperci mówią wprost, że wysoka liczba zakażeń w regionie wiąże się z niskim procentem osób zaszczepionych. Nie bez znaczenia jest również przestrzeganie obowiązujących zasad sanitarnych. Kom. Anna Kamola z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie przekazała PAP, że od początku października funkcjonariusze wystawili w całym regionie blisko 2 tys. mandatów za nieprzestrzeganie obowiązku zakrywania ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych. Wystosowali też prawie 1,8 tys. pouczeń i ponad 140 wniosków o ukaranie do sądu. W galeriach handlowych, restauracjach, autobusach komunikacji miejskiej w Lublinie trwają intensywne kontrole dotyczące przestrzegania obostrzeń.

Koronawirus w Polsce - zdjęcie ilustracyjneObostrzenia. Ostatniej doby za brak maseczki nałożono 1400 mandatów

Więcej o: