Obostrzenia w Polsce. Rzecznik MZ: Ostatniej doby za brak maseczki nałożono 1400 mandatów

Ostatniej doby za brak maseczki policja nałożyła 1400 mandatów, 100 spraw skierowała do sądów - powiedział w czwartek w TVN24 rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

- Dziś, obok szczepień, stawiamy na ściślejszą egzekucję przepisów prawa - poinformował Wojciech Andrusiewicz. Powiedział, że jest po rozmowie z rzecznikiem komendanta głównego Policji i poinformował, że ostatniej doby policja nałożyła 1400 mandatów za brak maseczki, a 100 spraw skierowała do sądu.

Zobacz wideo Co zachęciłoby Polaków do zaszczepienia się przeciw COVID-19?

Policja wystawiła 1400 mandatów za brak maseczki. Skontrolowano prawie trzy tys. pojazdów komunikacji publicznej

- Mamy ponad 4000 pouczeń, ale od tych pouczeń będziemy systematycznie odchodzić na rzecz właśnie mandatów - mówił Andrusiewicz. Rzecznik resortu zdrowia przekazał również, że skontrolowano 2700 środków transportu publicznego.

Mury na granicach Europy Patrząc na inne płoty fortecy Europa, ten polski będzie z rozmachem. Tak wyglądają pozostałe [ZDJĘCIA]

W czwartek Ministerstwo Zdrowia podało, że badania potwierdziły 5592 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, najwięcej na Lubelszczyźnie i na Mazowszu. Zmarło 46 osób z COVID-19.

Więcej na temat epidemii koronawirusa przeczytasz na stronie Gazeta.pl.

Koronawirus w Polsce. Rzecznik MZ: 540 tys. osób zaszczepionych dawką przypominającą

- 540 tys. osób jest zaszczepionych dawką przypominającą i 175 tys. dawką dodatkową. To są te osoby z upośledzoną odpornością - powiedział w czwartek w TVN 24 rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Powtórzył, że dawka przypominająca dla wszystkich osób powyżej 18 lat powinna być wprowadzona w ciągu najbliższych tygodni. Na ten temat wypowiedzieć musi się jeszcze zespół do spraw wakcynologii przy ministrze zdrowia. Istotne będą też ostateczne dane, które przedstawi w tej sprawie amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) i Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

Rząd przyspiesza rejestrację na szczepienia przeciw COVID-19 kolejnych roczników 60-latków. Premier: Dawka przypominająca szczepionki dla wszystkich osób pełnoletnich

Rada Medyczna przy premierze wydała na początku tego tygodnia stanowisko, w którym rekomenduje wszystkim pełnoletnim osobom przyjęcie dawki przypominającej szczepionki przeciw COVID-19, jednak nie wcześniej niż sześć miesięcy od ukończenia szczepień podstawowych. Dodatkowo zarekomendowała także takim osobom przedłużać ważność certyfikatu zaszczepienia do roku po przyjęciu dawki przypominającej.

W połowie września Rada wydała rekomendację, aby szczepionkę przypominającą ("booster") otrzymywały osoby powyżej 50 lat, jak również pracownicy ochrony zdrowia, którzy mają bezpośredni kontakt z pacjentami. Wskazała wtedy, że takie osoby - zgodnie z dotychczasowymi danymi klinicznymi - powinny być szczepione jedną dawką preparatu mRNA.

(PAP) Autor: Szymon Zdziebłowski szz/ joz/

(PAP) Autorka: Klaudia Torchała/tor/ joz/

Więcej o: