Włochy. Apteki w dni świąteczne i po godzinach otwarcia będą wykonywać testy na koronawirusa

We Włoszech wprowadzono konieczność wykonania testu na koronawirusa dla osób niezaszczepionych, by mogły uzyskać tzw. przepustkę sanitarną. Jest ona niezbędna w miejscu pracy. Doprowadziło to do wzmożonych kolejek w aptekach, w których można zrobić badanie. Władze Włoch podjęły decyzję, która ma zapobiec tworzeniu się skupisk ludzi pod placówkami.

W aptekach we Włoszech testy na koronawirusa będą wykonywane także po ich zamknięciu i w dni świąteczne. Decyzję podjęto w związku ze szturmem na apteki, gdzie w długich kolejkach na testy ustawiają się niezaszczepieni, by uzyskać przepustkę sanitarną potrzebną w miejscu pracy.

Zobacz wideo Jak czwarta fala może uderzyć w polską gospodarkę?

Wszystkie bieżące informacje na temat pandemii koronawirusa i dziennych zakażeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Włochy. Przepustka sanitarna jest niezbędna, by móc swobodnie pracować

Od 15 października we Włoszech obowiązuje nakaz posiadania we wszystkich miejscach pracy przepustek COVID-19, nazywanych także przepustkami sanitarnymi, które są wystawiane na podstawie szczepienia, wyleczenia lub negatywnego wyniku testu z ostatnich 48 godzin.

Odkąd wymóg ten wszedł w życie, codziennie wykonywanych jest po kilkaset tysięcy testów. Zdecydowanej większości z nich poddają się ci pracownicy, którzy się nie zaszczepili i muszą powtarzać badania dwa, trzy razy w tygodniu.

Badania na koronawirusa można wykonywać w aptekach. Chętnych nie brakuje

Wiele aptek nie jest w stanie przyjąć wszystkich chętnych na testy, a te czasem szybko się kończą. W wielu punktach zarezerwowane są już miejsca na najbliższe tygodnie.

Dlatego federacja właścicieli aptek zwróciła się z wnioskiem do nadzwyczajnego komisarza do spraw pandemii generała Francesco Figliuolo, by zezwolił na usprawnienie ich pracy w tej wyjątkowej sytuacji.

Rezultatem tej interwencji jest zgoda na to, by testy na koronawirusa wykonywano także w dni świąteczne i po godzinach pracy aptek. Jest to możliwe, bo testy robione są w namiotach ustawionych przed nimi.

Autorzy: sw/ mars/

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: