Austria zaostrza restrykcje. W miejscach pracy będzie wymagany certyfikat covidowy

Minister zdrowia Austrii Wolfgang Mückstein poinformował, że od 1 listopada w miejscach pracy obowiązywać będzie certyfikat potwierdzający szczepienie przeciw COVID-19, wyzdrowienie lub uzyskanie negatywnego wyniku testu.
Zobacz wideo Jak czwarta fala może uderzyć w polską gospodarkę?

Władze Austrii konsekwentnie stosują środki zapobiegające rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Po posiedzeniu rządu w środę 20 października minister zdrowia Wolfgang Mückstein poinformował, że w miejscach pracy obowiązywać będzie certyfikat covidowy. Polityk podkreślił na swoich mediach społecznościowych, jak ważną bronią jest reguła 3-G - geimfpt, genesen, getestet, czyli zaszczepione, ozdrowiałe, przebadane - do walki z pandemią. Według niego nowe rozporządzenie zapewni lepszą ochronę tam, gdzie ludzie spędzają znaczną część życia. Ponadto stworzy poczucie bezpieczeństwa pracodawcom.

- Nie może być tak, żebyśmy narażali się w pracy na ryzyko infekcji koronawirusowej - powiedział minister mediom po spotkaniu rządu. Rozporządzenie zostanie wydane najprawdopodobniej w piątek lub sobotę - poinformowało austriackie ministerstwo zdrowia.

 

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl.

Obowiązkowy certyfikat covidowy w Austrii. Za nieprzestrzeganie przepisów grozi kara grzywny

Zgodnie z rozporządzeniem certyfikat będzie obowiązkowy dla wszystkich osób, które w codziennej pracy mają kontakt z innymi ludźmi. Przygotowywane zostały również przepisy dotyczące pracowników w sektorze ochrony zdrowia i opieki. Wstęp do tych placówek będzie możliwy tylko za okazaniem certyfikatu, a za przestrzeganie przepisu odpowiedzialne będą obydwie strony - pracodawca i pracownik.

Pracownicy będą zwolnieni z wymogu noszenia maseczek ochronnych po przedstawieniu certyfikatu. Wymóg noszenia maseczki FFP2 pozostanie aktualny dla klientów takich miejsc, jak sklepy spożywcze, apteki, a także dla pasażerów w transporcie publicznym. Maska FFP2, oprócz certyfikatu 3-G, pozostanie obowiązkowa dla pracowników domów spokojnej starości, domów opieki oraz szpitali. To samo dotyczy osób odwiedzających.

Okres przejściowy obowiązywać będzie do 14 listopada włącznie, a osoby niekwalifikujące się do grupy 3-G muszą do tego czasu nosić maseczkę typu FFP2. Jak poinformował minister Martin Kocher, nieprzestrzeganie nowych przepisów wiąże się z ryzykiem kary grzywny. Za brak certyfikatu covidowego pracownik zapłaci 500 euro, natomiast pracodawca 3600 euro.

Więcej o: