Austria zaostrza restrykcje. W miejscach pracy będzie wymagany certyfikat covidowy

Minister zdrowia Austrii Wolfgang Mückstein poinformował, że od 1 listopada w miejscach pracy obowiązywać będzie certyfikat potwierdzający szczepienie przeciw COVID-19, wyzdrowienie lub uzyskanie negatywnego wyniku testu.
Zobacz wideo Jak czwarta fala może uderzyć w polską gospodarkę?

Władze Austrii konsekwentnie stosują środki zapobiegające rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Po posiedzeniu rządu w środę 20 października minister zdrowia Wolfgang Mückstein poinformował, że w miejscach pracy obowiązywać będzie certyfikat covidowy. Polityk podkreślił na swoich mediach społecznościowych, jak ważną bronią jest reguła 3-G - geimfpt, genesen, getestet, czyli zaszczepione, ozdrowiałe, przebadane - do walki z pandemią. Według niego nowe rozporządzenie zapewni lepszą ochronę tam, gdzie ludzie spędzają znaczną część życia. Ponadto stworzy poczucie bezpieczeństwa pracodawcom.

- Nie może być tak, żebyśmy narażali się w pracy na ryzyko infekcji koronawirusowej - powiedział minister mediom po spotkaniu rządu. Rozporządzenie zostanie wydane najprawdopodobniej w piątek lub sobotę - poinformowało austriackie ministerstwo zdrowia.

 

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl.

Obowiązkowy certyfikat covidowy w Austrii. Za nieprzestrzeganie przepisów grozi kara grzywny

Zgodnie z rozporządzeniem certyfikat będzie obowiązkowy dla wszystkich osób, które w codziennej pracy mają kontakt z innymi ludźmi. Przygotowywane zostały również przepisy dotyczące pracowników w sektorze ochrony zdrowia i opieki. Wstęp do tych placówek będzie możliwy tylko za okazaniem certyfikatu, a za przestrzeganie przepisu odpowiedzialne będą obydwie strony - pracodawca i pracownik.

Wulkan Cumbre Vieja na La PalmieWulkan na La Palmie wciąż niebezpieczny. Pojawił się nowy otwór [GALERIA]

Pracownicy będą zwolnieni z wymogu noszenia maseczek ochronnych po przedstawieniu certyfikatu. Wymóg noszenia maseczki FFP2 pozostanie aktualny dla klientów takich miejsc, jak sklepy spożywcze, apteki, a także dla pasażerów w transporcie publicznym. Maska FFP2, oprócz certyfikatu 3-G, pozostanie obowiązkowa dla pracowników domów spokojnej starości, domów opieki oraz szpitali. To samo dotyczy osób odwiedzających.

Okres przejściowy obowiązywać będzie do 14 listopada włącznie, a osoby niekwalifikujące się do grupy 3-G muszą do tego czasu nosić maseczkę typu FFP2. Jak poinformował minister Martin Kocher, nieprzestrzeganie nowych przepisów wiąże się z ryzykiem kary grzywny. Za brak certyfikatu covidowego pracownik zapłaci 500 euro, natomiast pracodawca 3600 euro.

Koronawirus. 24 powiaty spełniają warunki lockdownu. Mimo wzrostu zakażeń resort nie podaje nowych kryteriówKoronawirus. 24 powiaty spełniają warunki strefy czerwonej [MAPA]

Więcej o: