Białystok uruchamia drugi szpital tymczasowy. Skok zakażeń i czerwone alerty, Podlasie w czołówce

W piątek ma ponownie zacząć przyjmować pacjentów drugi szpital tymczasowy w Białymstoku w hali sportowej Uniwersytet Medycznego - poinformował Polską Agencję Prasową urząd wojewódzki. W środę w regionie zanotowano 587 - najwięcej jak dotąd w IV fali pandemii - zakażeń koronawirusem - wynika z danych Ministerstwa Zdrowia.

Szpital tymczasowy nr 2 w hali UMB w ostatnich miesiącach nie przyjmował pacjentów, cała przygotowana tam wcześniej infrastruktura była i jest w gotowości.

Biuro prasowe wojewody podlaskiego poinformowało, że na mocy decyzji wojewody od piątku szpital w hali będzie zapewniał pacjentom 80 miejsc. Wojewoda zdecydował o uruchomieniu szpitala tymczasowego dlatego - jak podano - żeby pacjenci, który chorują na inne choroby niż COVID-19, mieli "w równej mierze" zabezpieczone w szpitalach możliwości leczenia.

kadr z teledysku 'Ateo' C. Tangana, Nathy PelusoErotyczny teledysk nakręcony w słynnej katedrze w Toledo. I skandal gotowy

Szpital tymczasowy w hali prowadzi Uniwersytecki Szpital Kliniczny (USK) w Białymstoku. Rzeczniczka USK Katarzyna Malinowska-Olczyk powiedziała PAP, że trwają przygotowania do wznowienia przyjmowania pacjentów, delegowany jest personel. Szpital dostał już decyzję wojewody w sprawie wznowienia przyjmowania pacjentów w szpitalu tymczasowym.

Obecnie w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku, największym w regionie – jest hospitalizowanych 152 pacjentów z COVID-19. Pozostaje w nim 16 wolnych miejsc – podała Malinowska-Olczyk.

Więcej treści przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Placówka prowadzi także szpital tymczasowy nr 1 na terenie klinik zakaźnych szpitala. Rzeczniczka USK podkreśla, że widać, że chorych przybywa z tygodnia na tydzień. Podała, że 90-95 proc. hospitalizowanych to osoby niezaszczepione, także 95 proc. pacjentów pod respiratorami to pacjenci, którzy nie skorzystali ze szczepień.

Zobacz wideo Co mówią niezaszczepione osoby, które przez COVID trafiają do szpitala?

Koronawirus. Sytuacja pandemiczna

Województwo podlaskie cały czas w ostatnich tygodniach utrzymuje się w trójce regionów, gdzie jest najwięcej zakażeń. We wtorek były to 353 przypadki, w środę 587. W szpitalach w regionie przebywało we wtorek 506 pacjentów z COVID-19. Szpitale zapewniają pacjentom covidowym 786 łóżek. Zajęte były 34 z 73 respiratorów. Np. 11 października w szpitalach były 592 łóżka covidowe.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wielokrotnie wcześniej informował, że zależnie od sytuacji epidemicznej podejmuje kolejne decyzje, na mocy których dyrekcje szpitali przekształcają miejsca na covidowe. W poniedziałek były 743 takie miejsca.

Adam NiedzielskiNiedzielski o "eksplozji pandemii". "Polityka upomnień zmienia się na politykę mandatów"

Biuro prasowe wojewody podało PAP w środę, że w bieżącym tygodniu np. szpital w Sejnach zwiększył liczbę łóżek covidowych o 10 i ma ich teraz 21, szpital w Łomży ma ich zapewnić o 17 więcej i mieć ich łącznie 61. 16 kolejnych łóżek powstało w szpitalu w Sokółce.

O dużym wzroście hospitalizowanych pacjentów mówi też np. rzecznik szpitala wojewódzkiego w Białymstoku Rafał Tomaszczuk. W tym szpitalu jest 45 łóżek covidowych. W środę na leczeniu przebywa 36 pacjentów zakażonych koronawirusem. Na oddziale intensywnej terapii dla pacjentów covidowych w środę jest 5 pacjentów, wolne jest jedno miejsce, we wtorek wszystkie te miejsca były zajęte. Szpital wojewódzki nie prowadzi statystyki, ilu pacjentów spośród hospitalizowanych zakażonych koronawirusem to osoby niezaszczepione, ale zaznacza, że z ogólnego rozeznania wynika, że większość.

Województwo podlaskie należy do najmniej zaludnionych w Polsce. W regionie mieszka niecałe 1,2 mln – dane GUS z 2017 r. Region jest także w grupie tych, gdzie najmniej uprawnionych mieszkańców skorzystało ze szczepień przeciwko COVID-19. Współczynnik ten wynosi ponad 41 proc.

Jak informowaliśmy, 24 powiaty w Polsce już teraz spełniają warunki strefy czerwonej, a 25 - strefy żółtej. Powiaty z najgorszą sytuacją epidemiologiczną, w których już teraz mogłaby obowiązywać strefa czerwona, to regiony z: 

  • województwa lubelskiego: powiaty bialski, radzyński, łukowski, rycki, puławski, lubartowski, parczewski, włodawski, chełmski, łęczyński, świdnicki, lubelski, opolski, kraśnicki i janowski oraz miasta Biała Podlaska, Chełm;
  • województwa podlaskiego: powiaty hajnowski, bielski, wysokomazowiecki, białostocki i sejneński oraz miasto Białystok;
  • województwa mazowieckiego: miasto Siedlce.

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: