Nowe obostrzenia w Polsce. "Wrócimy do stref żółtych i czerwonych". Na jakich warunkach? Nie wie nikt

Profesor Andrzej Horban zapowiedział, że będzie rekomendował rządowi wprowadzenie nowych obostrzeń. Lekarz dodał, że w planach jest powrót do podziału Polski na strefy czerwone, żółte i zielone.

Dziennikarze portalu Wirtualna Polska zapytali doradcę premiera ds. epidemii koronawirusa w Polsce, dlaczego nowe obostrzenia jeszcze nie zostały wprowadzone, chociaż od kilkunastu dni rośnie liczba zakażeń. W środę 20 października Ministerstwo Zdrowia podało, że ostatniej doby zakażonych zostało 5559 osób, a z powodu COVID-19 zmarło kolejnych 75 Polaków.

Więcej informacji na temat epidemii koronawirusa przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Ilu Polek i Polaków się zaszczepi? Rozmowa z Łukaszem Pawłowskim z OGB

"Już dawno część powiatów przekroczyła granicę, po której powinny być wprowadzone dodatkowe obostrzenia"

Profesor Andrzej Horban przyznał w rozmowie z WP.pl, że możliwe jest ponowne wprowadzenie podziału Polski na strefy - żółtą, czerwoną i zieloną. Jak dodał, obostrzenia miałyby wrócić tylko w konkretnych regionach, gdzie liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców przekroczy pewną liczbę. Lekarz nie podał jednak, jaka ma być to granica.

Koronawirus. 24 powiaty spełniają warunki lockdownu. Mimo wzrostu zakażeń resort nie podaje nowych kryteriówKoronawirus. 24 powiaty spełniają warunki strefy czerwonej [MAPA]

- To jest rzecz arbitralna. Już dawno część powiatów przekroczyła granicę, po której powinny być wprowadzone dodatkowe obostrzenia. Takiego typu zalecenia powinny być już dawno wprowadzone w życie. W czwartek w Ministerstwie Zdrowia jest sztab kryzysowy i właśnie to przedstawię panu ministrowi pod rozwagę, że jednak należy wprowadzić tego typu regulacje - stwierdził główny doradca premiera ds. COVID-19.

- Myśli pan że ministerstwo się pochyli nad tymi rekomendacjami? Czy obostrzenia nie są wprowadzane ze względów np. politycznych? - dopytywał dziennikarz WP. - Pochylić się pochylą i mam nadzieję, że się nakłonią do zmiany decyzji - dodał Horban.

Trzecia dawka szczepionki przeciwko COVID-19. "To jest kwestia kilku dni"

Prof. Horban potwierdził, że Rada Medyczna ma już gotową rekomendację w sprawie trzeciej dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi. Teraz pracuje nad nią resort zdrowia. Kiedy jednak można spodziewać się ogłoszenia decyzji?

- Decyzja już jest właściwie podjęta, trwają prace nad programem komputerowym, to jest kwestia kilku dni. Mamy jasną decyzję EMA, jest też jasne zalecenie Rady Medycznej. Pan Minister przekuwa to teraz w rozporządzenie, które nabierze mocy prawnej - zapewnił profesor.

Mury na granicach EuropyPatrząc na inne płoty fortecy Europa, ten polski będzie z rozmachem. Tak wyglądają pozostałe [ZDJĘCIA]

W poniedziałek w Dzienniku Ustaw opublikowano nowe rozporządzenie, które wprowadza niewielkie zmiany w obostrzeniach koronawirusowych w Polsce. Od wtorku 19 października unijny certyfikat covidowy lub zwolnienie z kwarantanny po przekroczeniu granicy Polski może uzyskać osoba, która została zaszczepiona także poza Polską szczepionką dopuszczoną do obrotu w Unii Europejskiej. Rozporządzenie zmienia również regulacje dotyczące obowiązku zakrywania ust i nosa - ale tylko na uczelniach i w innych niż uczelnia podmiotach prowadzących kształcenie doktorantów.

Więcej o: