Koronawirus. 24 powiaty już teraz spełniają warunki strefy czerwonej, a 25 - strefy żółtej [MAPA, LISTA]

Analityk danych dotyczących sytuacji epidemicznej w Polsce przedstawił mapę, z której wynika, że aż 24 powiaty w Polsce spełniają już poprzednie kryteria, które decydowały o wprowadzeniu strefy czerwonej i dużych obostrzeń w regionach. Piotr Tarnowski zauważył jednak, że Ministerstwo Zdrowia cały czas nie wyjaśniło, na jakich zasadach ewentualnie może zostać wprowadzony lockdown.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

"Pytanie do wiceministra Waldemara Kraski i Ministerstwa Zdrowia, jakie będą kryteria [wprowadzenia obostrzeń - red.] dla powiatów? Te same co ogłoszone w sierpniu? Bo zgodnie z nimi to obecnie: 24 powiaty spełniają założenia strefy czerwonej, a 25 powiatów spełnia założenia strefy żółtej" - napisał Piotr Tarnowski na Twitterze.

Koronawirus w Polsce. Wiceminister zdrowia zapowiadał "punktowe restrykcje". Resort nadal nie przedstawił zasad ich wprowadzania 

Analityk odniósł się do wypowiedzi Waldemara Kraski udzielonej w Programie Pierwszym Polskiego Radia i ewentualnej decyzji o zamknięciu cmentarzy na 1 listopada. - Decyzji całościowych, obejmujących cały kraj nie będziemy podejmować, będziemy starali się reagować punktowo, jeżeli będzie zła sytuacja w danym powiecie, te restrykcje będziemy wprowadzać - powiedział. Resort zdrowia nie wyjawia jednak, jakie warunki musiałyby spełnić powiaty, by nałożono na nie większe obostrzenia - a dzień Wszystkich Świętych wypada już za nieco ponad 10 dni.

Koronawirus w Polsce.Dane na temat zakażeń będą opóźnione. "Z uwagi na chwilową awarię"

Piotr Tarnowski, na podstawie danych Ministerstwa Zdrowia, określił, które powinny powinny zostać objęte większymi obostrzeniami zgodnie ze wskaźnikami podanymi przez rząd w sierpniu (od tamtej pory nie było żadnej aktualizacji wytycznych ws. zasad ewentualnego wprowadzenia obostrzeń).

Zgodnie z obliczeniami Piotra Tarnowskiego, powiaty z najgorszą sytuacją epidemiologiczną, w których już teraz mogłaby obowiązywać strefa czerwona to regiony z:

 • województwa lubelskiego: powiaty bialski, radzyński, łukowski, rycki, puławski, lubartowski, parczewski, włodawski, chełmski, łęczyński, świdnicki, lubelski, opolski, kraśnicki i janowski oraz miasta Biała Podlaska, Chełm;
 • województwa podlaskiego: powiaty hajnowski, bielski, wysokomazowiecki, białostocki i sejneński oraz miasto Białystok;
 • województwa mazowieckiego: miasto Siedlce.

Strefa żółta mogłaby obowiązywać w następujących regionach:

 • województwo podlaskie: suwalski, augustowski, sokólski, moniecki, zambrowski, siemiatycki oraz miasto Suwałki;
 • województwo lubelskie: powiaty krasnostawski, biłgorajski i miasto Lublin;
 • województwo mazowieckie: powiaty węgrowski, sokołowski, siedlecki, łosicki, kozienicki, zwoleński, lipski;
 • województwo podkarpackie: powiaty stalowowolski i niżański;
 • województwo małopolskie: powiat tatrzański;
 • województwo lubuskie: powiat wschowski;
 • województwo warmińsko-mazurskie: powiaty elbląski i olecki;
 • województwo zachodniopomorskie: powiat świdwiński.

Lista obostrzeń, jakie poprzednio występowały w strefach czerwonej i żółtej znajduje się na stronie rządowej.

zdjęcie ilustracyjnePowrót do szkół. 200 kolejnych szkół przechodzi na tryb hybrydowy

Więcej o: