Powrót do szkół - kolejne placówki przechodzą na tryb hybrydowy. Wzrost o 200 w tydzień

Jak wynika z wykresów opublikowanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, liczba szkół które przeszły na tryb hybrydowy wzrosła o ponad 200 w tydzień. Zachorowania zmuszają kolejne placówki do zmiany trybu nauczania.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Przewodniczący Porozumienia Rezydentów o ochronie zdrowia: Musimy coś zrobić. To jest ostatni moment

Liczba szkół, które przechodzą na tryb mieszany oraz zdalny wzrasta. Rosną również statystyki nowych zakażeń publikowane przez Ministerstwo Zdrowia.

Powrót do szkół. Kolejne szkoły przechodzą na tryb hybrydowy i zdalny

Od 13 do 19 października liczba szkół podstawowych i ponadpodstawowych, które przeszły na tryb mieszany wzrosła o 202, a na tryb zdalny - o siedem. W przedszkolach z kolei w zeszłym tygodniu 30 z nich pracowało w trybie mieszanym i trzy w zdalnym; natomiast na dzień 19 października w trybie mieszanym pracuje już 49 przedszkoli, a zdalnym siedem takich placówek.

Koronawirus w PolsceProf. Gut: Nowe zakażenia spowodują, że dojdziemy do odporności populacyjnej

W przypadku stwierdzenia zakażenia u uczniów czy pracowników szkoły oraz przedszkoli COVID-19, niezbędne jest przeprowadzenie dochodzenia epidemiologicznego. Pozwala ono na podjęcie odpowiednich działań w stosunku do liczby zakażeń i osób narażonych. Ustalany jest wówczas tryb nauki - hybrydowy bądź zdalny, w zależności od zagrożenia.

Czy wszystkie szkoły wrócą do trybu zdalnego w tym roku?

Jak powiedział wiceminister edukacji Tomasz Rzymkowski "wszystko zależy od sytuacji w danej szkole" - oznacza to, że szkoły będą dostosowywały indywidualnie tryb nauki w stosunku do wielkości ogniska zakażeń. - Całkowitego przejścia na tryb zdalny i hybrydowy nie przewidujemy - dodał.

Rzymkowski wspomniał również o sytuacji z ubiegłego roku:

W ubiegłym roku mieliśmy zdecydowanie trudniejszą sytuację, przez kilka dni mieliśmy po 30 tys. zachorowań dziennie. Chorowali nauczyciele, pracownicy niepedagogiczni szkół, więc tamte działania były adekwatne do sytuacji. Teraz zakładamy, że wariant z lokalnym przechodzeniem na pracę zdalną lub hybrydową pozwoli nam w miarę stabilnie przejść przez ten rok szkolny

Szpital tymczasowy w Lublinie. Praca medyków podczas pandemii koronawirusa (zdjęcie ilustracyjne)Ministerstwo Zdrowia: "Mamy 1537 nowych przypadków koronawirusa

Wiceminister poruszył także kwestię dotyczącą zaszczepienia populacji i podkreślił, że "najgorsza sytuacja" (epidemiczna) dotyczy województwa lubelskiego, w którym liczba osób zaszczepionych jest szczególnie mała.  

Więcej o: