Wielka Brytania ogłosiła nową odmianę Delty. Wariant AY4.2 koronawirusa zidentyfikowano też w Izraelu

Pierwszy przypadek AY4.2, nowej odmiany wariantu koronawirusa Delta zidentyfikowanej w Wielkiej Brytanii, wykryto u 11-letniego chłopca z Izraela po jego powrocie z Mołdawii - poinformował w środę portal The Times of Israel.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Nastolatek już na lotnisku miał pozytywny wynik testu na COVID-19 wraz z rozpoznaniem nowego podwariantu koronawirusa. Chłopiec został natychmiast skierowany na kwarantannę. Ministerstwo zdrowia Izraela planuje specjalne spotkanie poświęcone nowemu, niepokojącemu szczepowi koronawirusa.

Zobacz wideo Prezydent przeciw obowiązkowym szczepieniom. Dr Karauda komentuje

Wielka Brytania poinformowała o nowym wariancie Delta koronawirusa. "Brak dowodów na jego łatwiejsze rozprzestrzenianie się"

Brytyjskie służby sanitarne podały, że nie ma dowodów na to, by to właśnie odmiana Delty AY4.2 odpowiadała za utrzymujące się na Wyspach wysokie wskaźniki zakażeń - dziennie ponad 50 tys. potwierdzonych przypadków infekcji. - Rząd uważnie przygląda się wariantowi AY4.2 (…). Dotychczas brak dowodów na jego łatwiejsze rozprzestrzenianie się - poinformował rzecznik premiera Borisa Johnsona.

Były szef amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków Scott Gottlieb wezwał do "przeprowadzenia badań nad subwariantem". 

Wielka BrytaniaWielka Brytania. Wykryto kolejną odmianę Delty. "Nie wpadajmy w panikę"

- Delta AY4.2 została po raz pierwszy zidentyfikowana w kwietniu 2020 roku. Ma dwie mutacje kolców występujące także w innych wariantach koronawirusa. Do tej pory wykryto poza Wielką Brytanią trzy przypadki zakażenia spowodowanego tą odmianą, wszystkie w Stanach Zjednoczonych - wyjaśnił prof. Francois Balloux, dyrektor Instytutu Genetyki w University College London.

- Sytuacja z AY4.2 nie jest porównywalna z pojawieniem się wariantów Alfa i Delta, które okazały się znacznie łatwiej przenoszone i bardziej zakaźne od wcześniej znanych odmian koronawirusa - uspakaja prof. Balloux.

Koronawirus w PolsceProf. Gut: Nowe zakażenia spowodują, że dojdziemy do odporności populacyjnej

(PAP) mnw/ ap/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: