Rosja. Dramatyczna sytuacja epidemiczna. Najwięcej zgonów od początku pandemii COVID-19

Sytuacja epidemiczna w Rosji coraz bardziej się pogarsza. W sobotę, po raz pierwszy od początku pandemii koronawirusa w ciągu doby zmarło tam ponad 1000 chorych na COVID-19. W kraju panuje powszechna niechęć do szczepień - zaledwie około jedna trzecia społeczeństwa przyjęła preparat.

Więcej informacji na temat pandemii koronawirusa, jej skutków i obostrzeń na Gazeta.pl.

Zobacz wideo Ograniczenia dla osób, które nie chcą się szczepić? Komentuje prezes PSL

Jak podaje BBC, w sobotę w Rosji stwierdzono zakażenie koronawirusem u 33 tys. osób. Zmarło najwięcej chorych osób od początku pandemii - tego dnia odnotowano 1002 zgonów.

Włochy i koronawirus. Wzrost liczby szczepień po wprowadzeniu przepustki w pracy. Na zdjęciu premier Mario Draghi.Włochy. Najsurowsze przepisy w Europie. I wzrost liczby szczepień

Rosjanie nie chcą się szczepić

Władze kraju nie chcą wprowadzać ścisłych obostrzeń, ponieważ, jak podkreślają, wpłynie to negatywnie na gospodarkę. Zamiast tego Kreml apeluje o szczepienie się przeciwko COVID-19. - W sytuacji, gdy liczba zakażeń rośnie, konieczne jest wyjaśnianie ludziom, że muszą się zaszczepić. To naprawdę nieodpowiedzialne, żeby się nie szczepić. To zabija - powiedział rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow. Z najnowszych danych wynika, że w kraju preparat przyjęło 51 milionów osób, w tym 43 miliony dostały dwie dawki. Lekarze uważają, że Rosjanie nie przestrzegają też zasad bezpieczeństwa sanitarnego.

W niedzielę w Rosji odnotowano 34 303 nowe przypadki zakażenia - to najwięcej od początku pandemii. Zmarło 997 osób.

Liczba aktywnych przypadków w Rosji wynosi około 750 000 - to najwyższa wartość od lutego 2020 roku - podkreśla BBC. Do tej pory stwierdzono tam prawie osiem milionów zachorowań. Zmarło 223 312 zakażonych. Rosyjski rząd twierdzi, że system opieki zdrowotnej nie został przeciążony i poradzi sobie z rosnącą liczbą pacjentów.

Pandemia koronawirusa. medycy w mobilny punkcie pobrań wymazów do badan na obecność zakażenia COVID-19. Wrocław, 5 maja 2020Niezakaźna wersja koronawirusa SARS-CoV-2. "Doskonałe narzędzie do badań"

Więcej o: