Lubelskie. W siedmiu szpitalach zabrakło łóżek dla pacjentów z COVID-19. "Liczby mówią same za siebie"

Sytuacja pandemiczna w województwie lubelskim pogarsza się z dnia na dzień. Region, w którym poziom zaszczepienia jest bardzo niski, boryka się z dużą falą zachorowań na COVID-19. W siedmiu regionalnych szpitalach brakowało nawet łóżek dla pacjentów.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl. 

Podlasie i Lubelszczyzna to regiony, które mają najwięcej łóżek szpitalnych (w przeliczeniu na liczbę mieszkańców) zajętych przez chorych z COVID-19. Dane wskazują, że najwięcej osób hospitalizowanych jest w województwach, w których jest niski procent osób w pełni zaszczepionych.

Zobacz wideo

Czwarta fala COVID-19. Coraz mniej łóżek w lubelskich szpitalach dla pacjentów zakażonych koronawirusem

Lubelski Urząd Wojewódzki opublikował dane, z których wynika, że w piątek 15 października w regionie tym zajętych było 556 z 856 łóżek dla pacjentów z COVID-19. Ponadto 30 pacjentów wymagało wspomagania respiratorem.

W piątek w siedmiu z 17 placówek na Lubelszczyźnie, które mają łóżka na oddziałach zakaźnych, zajęte były wszystkie miejsca dla osób z COVID-19. Jak podaje PAP, miejsc zabrakło w szpitalach w Krasnymstawie, Lubartowie, Opolu Lubelskim, Puławach, Radzyniu Podlaskim, Rykach i SPSK1 w Lublinie.

Pożar w KaliforniiPożar Alisal w Kalifornii. "Wszystko w rękach wiatru" [ZDJĘCIA]

W sobotę Ministerstwo Zdrowia podało, że w województwie lubelskim odnotowano 773 nowe przypadki. W piątek było to ponad 600 przypadków. We wtorek potwierdzono 498 zakażeń. W środę było to 620 zakażonych osób, a w czwartek 671.

Wojewoda lubelski Lech Sprawka: Zwiększamy dodatkowo liczbę łóżek

- Na 40 odnotowanych wczoraj zgonów jedna czwarta dotyczy naszego województwa. W ciągu dwóch dni mieliśmy 26 śmierci związanych z COVID-19 - powiedział Lech Sprawka, cytowany przez "Kurier Lubelski". - Myślę, że liczby mówią same za siebie i są dowodem dla sceptyków mówiących, że pandemia to ściema. Czy w jakiejkolwiek innej jednostce chorobowej mamy tyle zgonów na przestrzeni takiego czasu? - mówi wojewoda.

Na pierwszym planie Adam Niedzielski, minister zdrowia.Adam Niedzielski o najbardziej czarnych scenariuszach

- Zwiększamy dodatkowo liczbę łóżek, np. w sobotę w Białej Podlaskiej. W poniedziałek-wtorek rozwijamy kolejne łóżka, m.in. włączamy do systemu covidowego szpital w Łęcznej. Zwiększamy też liczbę łóżek respiratorowych. Staramy się cały czas zachowywać bezpieczny bufor dla kolejnych pacjentów - powiedział Lech Sprawka.

Jak podaje "Gazeta Wyborcza", trudna sytuacja w województwie lubelskim spowodowana jest niskim odsetkiem szczepień - jednym z najniższych w kraju, który wciąż nie przekroczył 40 proc. Gorsza sytuacja jest jedynie na Podkarpaciu. Co więcej, problemem jest również fakt, że trzecia fala koronawirusa w województwie lubelskim przebiegła łagodnie, więc mieszkańcy nie zdążyli nabrać odporności. Eksperci twierdzą jednak, że nic nie wskazuje na to, by w najbliższych dniach sytuacja uległa poprawie.

Więcej o: