Jest poparcie dla podawania drugiej dawki szczepionki Johnson&Johnson. Na razie od FDA w USA

Komisja ekspertów, doradzająca Agencji Żywności i Leków (FDA), jednomyślnie poparła zatwierdzenie podawania drugiej dawki szczepionki Johnson & Johnson przeciwko Covid-19. Rekomendacja dotyczy osób powyżej 18. roku życia, będących co najmniej dwa miesiące po pierwszej dawce.

Więcej aktualnych informacji na temat pandemii koronawirusa na stronie głównej Gazeta.pl. 

Pozytywną opinię wyraziło wszystkich 19 głosujących ekspertów komisji doradczej ds. szczepionek i powiązanych produktów biologicznych.

USA. Pozytywna opinia ws. podawania drugiej dawki szczepionki J&J

Członkowie doradczego ciała FDA byli zgodni, że wobec niższego poziomu ochrony, którą zapewnia jednodawkowa dotąd szczepionka w porównaniu z preparatami Pfizera i Moderny, użycie drugiej dawki jest uzasadnione. Dane wskazują na to, że dwie dawki preparatu J&J podwyższają jej skuteczność z 74 proc. do 90 proc.

Koronawirus w Polsce (praca medyków - zdjęcie ilustracyjne)Ministerstwo Zdrowia: 2771 nowych zakażeń i 49 ofiar śmiertelnych

Część ekspertów była zdania, że preparat powinien być w istocie uważany za dwudawkową szczepionkę i obie dawki powinny być zalecane dla wszystkich.

"Myślę, że ta szczepionka zawsze była dwudawkowa, myślę, że jest lepsza jako dwudawkowa szczepionka" - powiedział dr Paul Offit.

Październikowe powodzie w GrecjiGrecja. Ballos uderzył. Zniszczenia po burzach i ulewach [ZDJĘCIA]

Koronawirus. Będzie dyskusja w USA ws. mieszania szczepionek

Opinia komisji nie jest wiążąca dla decyzji FDA w sprawie zatwierdzenia drugiej dawki, lecz praktycznie agencja niemal zawsze podąża za radami ekspertów.

W czwartek ten sam panel jednomyślnie poparł zatwierdzenie dodatkowej dawki szczepionki Moderny, ale tylko dla osób powyżej 65. roku życia lub szczególnie narażonych na Covid-19.

W piątek eksperci dyskutować będą też nad mieszaniem szczepionek. Opublikowane w środę badanie amerykańskich naukowców, ufundowane przez Narodowy Instytut Zdrowia (NIH), wskazało, że osoby, które otrzymały szczepionkę przeciwko Covid-19 firmy Johnson & Johnson, mogą najbardziej skorzystać z przyjęcia dawki przypominającej innej szczepionki typu mRNA, czyli Pfizera i Moderny.

Zobacz wideo Czy Narodowy Program Szczepień jest sukcesem?

U osób zaszczepionych po raz pierwszy szczepionką Johnson & Johnson poziom przeciwciał wzrósł 4-krotnie po dawce przypominającej tej samej szczepionki, 35 razy - po przypominającej dawce Pfizera i 76 razy - po przypominającej dawce Moderny.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ mal/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: