Poznań. Wniosek wojewody do ministra zdrowia ws. uruchomienia szpitala tymczasowego

Szpital tymczasowy na MTP w Poznaniu powinien być w pełni gotowy na przyjęcie pacjentów w momencie osiągnięcia w regionie założonego wcześniej dziennego pułapu zakażeń koronawirusem - powiedział PAP Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

W środę służby wojewody poinformowały o wniosku wojewody Michała Zielińskiego do ministra zdrowia ws. uruchomienia z początkiem listopada szpitala tymczasowego na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Jak podano, wojewoda oparł się na rekomendacji zespołu doradczego ds. zabezpieczenia przed pandemią i uzgodnił decyzję z rektorem poznańskiego Uniwersytetu Medycznego. 

Zobacz wideo Ograniczenia dla osób, które nie chcą się szczepić? Komentuje prezes PSL

Poznań. Poziom hospitalizacji pacjentów przekroczył próg 50 proc. zajętych łóżek

Tomasz Stube powiedział PAP, że na decyzji wojewody zaważył m.in. zauważalny wzrost zakażeń SARS-CoV-2 oraz fakt, że poziom hospitalizacji pacjentów w poznańskich szpitalach przekroczył próg 50 proc. zajętych łóżek. W środę w Wielkopolsce odnotowano 131 zakażeń koronawirusem, tydzień wcześniej było ich około 70.

"Zespół doradczy i rektor uczelni medycznej prof. Andrzej Tykarski wskazali określony pułap zakażeń dziennie w regionie, jako ten punkt, w którym należałoby wznowić działalność szpitala tymczasowego. Najbliższe dwa tygodnie pozwolą w optymalny sposób przeprowadzić rozruch szpitala, by z początkiem listopada był on gotowy na przyjęcie pierwszych pacjentów" – wyjaśnił.

Stube powiedział, że w pierwszym etapie działania szpitala tymczasowego w gotowości będzie 56 łóżek. W razie potrzeby uruchamiane będą kolejne moduły liczące po 28 łóżek.

Obecnie szpitale w województwie dysponują 402 łóżkami dla zakażonych SARS-CoV-2. 151 łóżek jest zajętych, co stanowi wzrost o 26 zajętych łóżek w stosunku do wtorku. Liczba łóżek respiratorowych wynosi obecnie 44 - pięć łóżek pozostaje zajętych. 

Pożar w KaliforniiPożar Alisal w Kalifornii. "Wszystko w rękach wiatru" [ZDJĘCIA]

Szpital tymczasowy na ternie Międzynarodowych Targów Poznańskich 

Szpital tymczasowy na MTP został uruchomiony na początku 2020 r. Wraz z ustabilizowaniem się sytuacji epidemiologicznej na terenie województwa wielkopolskiego od 10 lipca przeszedł w stan pasywny, pozostając w stanie gotowości do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Maksymalne dobowe obłożenie w szpitalu, które wynosiło 324 pacjentów, odnotowano 9 kwietnia.

Szpital przygotowano na przyjęcie 597 pacjentów, z czego 48 stanowisk wyposażonych jest w respiratory dla osób z najostrzejszym przebiegiem COVID-19. (PAP)

Autor: Rafał Pogrzebny/rpo/ mir/

Koronawirus: aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Marcin 'Borkoś' Borkowski - wypadekWypadek z udziałem ratownika motoambulansu. "Borkoś" jest w śpiączce

Więcej o: