Ministerstwo Zdrowia: 2118 nowych przypadków zakażenia i 49 ofiar. Najwięcej zgonów od połowy czerwca

We wtorek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że wykryto 2118 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W porównaniu ze statystykami sprzed tygodnia to wzrost o 793 zakażenia. Najwięcej nowych przypadków zdiagnozowano w województwie lubelskim.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

2118 nowych zakażeń oraz 49 ofiar śmiertelnych - to dane, które we wtorek 12 października przekazało Ministerstwo Zdrowia. Ostatni raz o większej liczbie ofiar koronawirusa resort informował dokładnie 16 czerwca - były to 62 ofiary. Dla porównania przypominamy dane epidemiczne sprzed tygodnia - we wtorek 5 października resort informował o 1325 przypadkach zakażenia, 46 osób zmarło. 

Zobacz wideo Ograniczenia dla osób, które nie chcą się szczepić? Komentuje prezes PSL

Nowe przypadki zakażenia we wtorek 12 października dotyczą województw: lubelskiego (493), mazowieckiego (326), podlaskiego (234), pomorskiego (150), zachodniopomorskiego (132), łódzkiego (108), małopolskiego (99), dolnośląskiego (94), warmińsko-mazurskiego (92), podkarpackiego (78), śląskiego (75), wielkopolskiego (65), kujawsko-pomorskiego (61), świętokrzyskiego (34), lubuskiego (25), opolskiego (20). 

"32 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną" - informował resort. 

Od początku epidemii koronawirusa w Polsce (4 marca 2020 r.) wykrytych zostało 2 925 425 przypadków zakażenia SARS-CoV-2, liczba osób, które zmarły z powodu COVID-19, to 75 918.

Army Body ArmorUSA. We wrześniu zmarło więcej żołnierzy niż w 2020

W ciągu ostatniej doby wyzdrowiało 1134 pacjentów, tym samym - zgodnie z danymi ministerstwa - liczba ozdrowieńców zwiększyła się do 2 670 180. W szpitalach obecnie przebywa łącznie 2 615  osób chorych na COVID-19 (niemal 35 proc. zajętych łóżek), z czego 239 jest podłączonych do respiratora, co oznacza, że zajęte jest 30 proc. sprzętu. Kwarantanną objętych jest 104 753 osoby, a aktualnie choruje 179 327 osób.

Epidemia koronawirusa. Niedzielski: Nie ma zagrożenia dla wydolności

W poniedziałek podczas konferencji prasowej w Gdańsku minister zdrowia Adam Niedzielski odpowiedział na pytanie dotyczące ewentualnego wprowadzenia obostrzeń epidemicznych. - Wszystkie rozmowy na temat obostrzeń mogę spuentować w taki sposób: po pierwsze widzimy ewidentnie, że szczepienia działają. To znaczy, że w porównaniu z wrześniem i październikiem poprzedniego roku w tej chwili mamy dwa razy mniej osób hospitalizowanych. Wtedy było blisko 5 tys. osób hospitalizowanych, a my teraz mamy 2,4 tys.- 2,5 tys. osób - mówił. 

Minister zdrowia Adam NiedzielskiNiedzielski napisał list do abp. Gądeckiego ws. obostrzeń: Proszę przypomnieć wiernym

Podkreślił, że taka sytuacja oznacza, że  "odporność naturalna jest już barierą dla rozwijania się covidu". - Ale również jest też barierą chroniąca nas przed tymi najgorszymi konsekwencjami. Oczywiście to nie jest bariera, która chroni ze stuprocentową skutecznością, ale też warto za każdym razem powtarzać, że wśród osób hospitalizowanych […] ten odsetek zgonów wśród osób zaszczepionych jest bardzo niski, to jest 1-2 proc. - mówił. 

- Na razie jesteśmy w takim scenariuszu, że prognozujemy na koniec października liczbę dziennych zakażeń mniej więcej na poziomie 5 tys. To nie jest problem z punktu widzenia infrastruktury covidowej. Liczba łóżek przygotowanych przez wojewodów i plany ich rozwijania to już rzecz, która jest w pewnym sensie dopracowana. Tutaj nie ma zagrożenia dla wydolności - zapewniał. 

Więcej o: