Niedzielski do abp. Gądeckiego: Proszę przypomnieć wiernym o zasłanianiu nosa i ust

Minister zdrowia Adam Niedzielski zwrócił się do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego z apelem o przypomnienie w diecezjach, dekanatach i parafiach informacji o konieczności zasłaniania nosa i ust w przestrzeniach zamkniętych.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

W piśmie do abp. Gądeckiego, z którym zapoznała się PAP, Adam Niedzielski wskazał, że "jako minister zdrowia czyni wszystko, by czwarta fala nie dotknęła nas równie mocno, jak trzy poprzednie".

Szef resortu zdrowia przypomniał, że rząd zapewnił każdemu chętnemu Polakowi możliwość zaszczepienia się, co – jak podkreślił - w dużej mierze chroni przed zakażeniem, a na pewno przed ciężkim przebiegiem COVID-19. 

Zobacz wideo Prezydent przeciw obowiązkowym szczepieniom. Dr Karauda komentuje

Koronawirus w Polsce. Adam Niedzielski: Zwracam się z prośbą o wspólne działanie

"Niestety, biorąc pod uwagę liczbę zaszczepionych, nie jesteśmy w pełni chronieni przed zwiększoną transmisją wirusa. Nadal musimy ukierunkowywać nasze siły na ograniczenie tej transmisji i ochronę osób starszych, z osłabioną odpornością, przewlekle chorych, przez groźnymi konsekwencjami" – zaznaczył szef MZ.

"Mając na uwadze zdrowie i życie obywateli Polski, w tym wiernych Kościoła Katolickiego, zwracam się do Waszej Ekscelencji z prośbą o wspólne działanie, które szczególnie ma na celu ochronę słabszych przed możliwym zakażeniem" - napisał minister. 

Andrej Babis na wieczorze wyborczymCzechy. Babisz zaskoczony przegraną, nie wyklucza, że pozostanie premierem

"Zwracam się do księdza arcybiskupa z apelem o przypomnienie w diecezjach, dekanatach oraz parafiach informacji o konieczności zasłaniania nosa i ust w przestrzeniach zamkniętych" – napisał szef MZ.

Noszenie maseczek to – jak zaznaczył - obok szczepień, główne narzędzie do walki z epidemią. "Proszę o tę pomoc i liczę na wsparcie ze strony Episkopatu w tej swoistej edukacji społecznej, dzięki której możemy ograniczyć zasięg czwartej fali epidemii, na czym nam wszystkim powinno zależeć" - podkreślił minister. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl/ktl/ mok/

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 (tłum - zdęcie ilustracyjne)Spis powszechny 2021. GUS wystawia zgłoszenia na policję

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl