Nowe ustalenia naukowców. Zły stan jamy ustnej sprzyja COVID-19, szczególnie u osób z chorobami serca

Naukowcy twierdzą, że niewystarczające dbanie o higienę i zdrowie jamy ustnej może sprzyjać cięższemu przebiegowi COVID-19, szczególnie u osób z chorobami serca. Jej tkanki mogą bowiem stanowić miejsce namnażania się wirusa.

Wyniki nowego badania, które zaprezentowano w czasie konferencji ACC Middle East 2021 wskazują na kolejny powód, dla którego warto dbać o zęby, dziąsła i resztę jamy ustnej.

Zobacz wideo Nieświeży oddech. Co może być jego przyczyną [NaZdrowie]

Problemy z zębami i jamą ustną mogą mieć wpływ na cięższy przebieg COVID-19

Jak przypominają eksperci z Uniwersytetu w Kairze, wcześniejsze badania wskazywały już na związek między słabą higieną jamy ustnej a stanami zapalnymi w organizmie oraz chorobami układu krążenia. Tymczasem także objawy COVID-19 mają ścisły związek ze stanami zapalnymi.

Naukowcy zaprosili do badania 86 ochotników z chorobami serca i infekcją SARS-CoV2. Porównali stan jamy ustnej z nasileniem objawów COVID-19, czasem powrotu do zdrowia oraz poziomem stanów zapalnych w organizmie. Dostrzegli wyraźny związek, w którym gorszy stan jamy ustnej towarzyszył cięższemu przebiegowi choroby, dłuższemu czasowi rekonwalescencji oraz większej ilości wirusa w organizmie.

- Tkanki jamy ustnej mogą działać jak rezerwuar dla SARS-CoV2, dzięki którym powstaje duża ilość wirusa. Z tego powodu zalecamy dbanie o zdrowie jamy ustnej i poprawę higieny, szczególnie w czasie infekcji - mówi jeden z autorów dr Ahmed Mustafa Basuoni.

Dbanie o higienę jamy ustnej w odniesieniu do COVID-19

- Proste zabiegi, takie jak odpowiednie dbanie o higienę, podniesienie świadomości odnośnie znaczenia zdrowia jam ustnej w odniesieniu do COVID-19 i chorób systemowych z pomocą mediów oraz placówek medycyny środowiskowej, regularne wizyty u dentysty, korzystanie z płynów do płukania ust, to wszystko może zmniejszyć nasilenie COVID-19. Dotyczy to szczególnie osób z chorobami układu krążenia - podkreśla dr Basuoni.

Zdaniem naukowców badania jamy ustnej powinny być też standardowo wykonywane u osób ze schorzeniami układu krwionośnego, które powinny być również instruowane odnośnie dbania o jamę ustną na co dzień.

Autor: Marek Matacz

Więcej o: