Andrusiewicz prognozuje, kiedy szczyt IV fali koronawirusa w Polsce. "Nawet 40 tys. zakażeń"

- W skali kraju mamy zajętych 28 proc. łóżek dla osób z COVID-19. To jest o 1700 mniej niż w porównywalnym okresie roku ubiegłego - powiedział w środę rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Zapowiedział, że szczyt IV fali będzie na przełomie listopada i grudnia.
Zobacz wideo Co mówią niezaszczepione osoby, które przez COVID trafiają do szpitala?

Zgodnie ze środowymi danymi Ministerstwa Zdrowia w szpitalach jest 2013 osób z COVID-19, w tym 190 pacjentów podłączonych do respiratorów. Tydzień temu, 29 września, hospitalizowanych było 1566 osób z COVID-19, w tym 174 pod respiratorami. Resort poinformował, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 7096 łóżek i 733 respiratory. - Porównując tydzień do tygodnia, mamy wzrost o blisko 70 proc. - powiedział na antenie Polsat News. Ocenił, że "wzrosty zakażeń kształtują się na poziomie 60 proc.". Jak zaznaczył, głównym wyznacznikiem czwartej fali jest poziom zajętych łóżek szpitalnych. Ocenił, że przebiega ona inaczej niż poprzednie, co - jak stwierdził - jest zasługą szczepień.

- Ponad 60 proc. dorosłej populacji jest zaszczepionych. Oczywiście zawsze może być więcej, moglibyśmy osiągać progi 80 proc., ale już przy 60 proc. wyszczepialności mniej o 30-40 proc. pacjentów trafia do szpitala - powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Wojciech Andrusiewicz Wojciech Andrusiewicz: Wskaźnik zajętych łóżek jest głównym wyznacznikiem

Andrusiewicz: Liczba zakażeń zależy od naszego zachowania

Wskazał, że chociaż "na Lubelszczyźnie obłożenie jest na poziomie 55 proc. zajętych łóżek, to w skali kraju mamy zajętych 28 proc. łóżek". - To jest o 1700 mniej niż w porównywalnym okresie roku ubiegłego - zwrócił uwagę Andrusiewicz.

Jak ocenił, można się spodziewać, że pod koniec października będzie ok. 5 tys. zakażeń dziennie. - Szczyt czwartej fali może nastąpić na przełomie listopada i grudnia. W zależności od tego, jak my jako społeczeństwo będziemy reagowali. Nie mówię tylko o szczepieniach, które powinny zdecydowanie przyśpieszyć, ale również o zachowywaniu dystansu i o noszeniu maseczek - podkreślił. - W zależności do tego jak my się zachowamy, fala wyniesie w szczytowym momencie albo 15-20 tys. zakażeń albo nawet do 40 tys. zakażeń - dodał.

Koronawirus w Polsce (praca medyków - zdjęcie ilustracyjne) Osocze ozdrowieńców nieskuteczne w leczeniu krytycznie chorych z COVID-19

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: