Wojciech Andrusiewicz z Ministerstwa Zdrowia: Widzimy rozwój epidemii w trzech województwach

- Widzimy rozwój epidemii w trzech województwach. Na Lubelszczyźnie zajętych jest około 56 proc. łóżek szpitalnych, na Podlasiu 46 proc., a na Podkarpaciu 42 proc. - poinformował we wtorek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek o 1325 nowych zakażeniach koronawirusem i śmierci 46 osób z COVID-19. Miesiąc wcześniej, 5 września, resort informował o 324 przypadkach zakażeń, nie zmarła wówczas żadna osoba z COVID-19.

Zobacz wideo Prezydent przeciw obowiązkowym szczepieniom. Dr Karauda komentuje

Koronawirus w Polsce. Duże wzrosty zachorowań na COVID-19

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia, komentując najnowszy bilans epidemii COVID-19 w Polsce, wskazał, że dane pokazują wzrosty tygodniowe o ok. 47 proc.

- Widzimy niestety rozwój epidemii w trzech województwach. Widzimy, że jeśli chodzi o wykorzystanie łóżek szpitalnych, Podlasie już niestety przegoniło Podkarpacie. Mamy w tej chwili na Lubelszczyźnie zajętych około 56 proc. łóżek. Na Podlasiu zajętych jest 46 proc. łóżek, a na Podkarpaciu 42 proc. - poinformował Andrusiewicz.

Zaznaczył, że wojewodowie na bieżąco zwiększają bazę łóżek. - Jesteśmy w stanie w ciągu od 24 do 48 godzin zwiększyć bazę łóżkową do około 11-12 tys., i w kolejnych dniach zwiększać do 17-20 tys. Na dzisiaj jeszcze takiej potrzeby nie ma, ale po regionach, w których sytuacja jest najtrudniejsza, widać, że ta baza łóżkowa się zwiększa - zaznaczył rzecznik.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia przypomina: Epidemia nie minęła

Wojciech Andrusiewicz zaapelował o przestrzeganie zasad epidemicznych. - Epidemia nie minęła, zaraz będziemy na poziomie mniej więcej 5 tys. zakażeń, więc to jest czas, gdzie powinniśmy wszyscy dbać o siebie i dbać o resztę współobywateli, zasłaniając nos i usta - powiedział Andrusiewicz.

Ministerstwo Zdrowia przekazało we wtorek, że w szpitalach jest 1963 chorych z COVID-19, w tym 195 pacjentów podłączonych do respiratorów. MZ poinformowało, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 6989 łóżek i 700 respiratorów.

Autorzy: Karolina Kropiwiec, Szymon Zdziebłowski

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: