Reuters: Już ponad 5 milionów zgonów związanych z COVID-19 na świecie

Zgony związane z COVID-19 na całym świecie przekroczyły w piątek 5 milionów - wynika z danych Agencji Reutera. Wzrost liczby ofiar śmiertelnych powoduje wariant Delta, który atakuje zwłaszcza osoby niezaszczepione.

Według Our World in Data ponad połowa mieszkańców świata nie otrzymała jeszcze co najmniej jednej dawki szczepionki przeciw COVID-19. Prawie ponad rok zajęło, aby liczba zgonów na COVID-19 osiągnęła 2,5 miliona - kolejne 2,5 miliona zgonów odnotowano zaś w ciągu 236 dni.

Ponad połowa wszystkich zgonów na świecie zgłoszonych średnio w ciągu siedmiu dni miała miejsce w Stanach Zjednoczonych, Rosji, Brazylii, Meksyku i Indiach.

Ofiary COVID-19 są upamiętniane na całym świecie. Pod koniec września w USA otwarto tymczasową instalację "In America: Remember" autorstwa artystki Suzanne Brennan Firstenberg. Jest złożona z wielu małych, białych flag i upamięta Amerykanów, którzy zmarli z powodu COVID-19. 

Instalacja upamiętniająca ofiary COVID-19 w USAInstalacja upamiętniająca ofiary COVID-19 w USA Fot. Patrick Semansky / AP Photo

Z kolei tuż przy szpitalu św. Tomasz w Londynie jeszcze w marcu powstał mur (National Covid Memorial Wall) upamiętniający ofiary COVID-19 w Wielkiej Brytanii. 

Mur upamiętniający ofiary COVID w LondynieMur upamiętniający ofiary COVID w Londynie Fot. Frank Augstein / AP Photo

W ciągu ostatniego tygodnia globalnie odnotowywano średnio 8 000 zgonów dziennie, co odpowiada pięciu zgonom na minutę.

*

PAP, wr/, red. kn

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: