Prof. Andrzej Horban o zakażeniach w czwartej fali koronawirusa: 20-30 tysięcy. Problemem nieszczepieni

W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby odnotowano 1208 nowych zakażeń koronawirusem. Profesor Andrzej Horban podkreśla, że jedynym sposobem, aby zmniejszyć liczbę zakażeń, jest przyjęcie szczepionki. - Szczepmy się, jeżeli jeszcze żeśmy się nie zaszczepili, ponieważ tutaj mamy ewidentny dowód, że w tym przypadku szczepienie jest działaniem ratującym życie - wyjaśnił.

Dziennikarze Wirtualnej Polski zapytali profesora o to, ile maksymalnie będzie zakażeń podczas czwartej fali koronawirusa. - Myślę, że to będzie rząd 20-30 tysięcy [zakażeń - red.] góra - przewiduje prof. Andrzej Horban.

Zobacz wideo Przewodniczący Porozumienia Rezydentów o ochronie zdrowia: Musimy coś zrobić. To jest ostatni moment

Główny doradca premiera ds. COVID-19 dodał, że nie spodziewa się wiosną piątej fali zachorowań. - W tym momencie większość osób, które nie zaszczepiły się, zachoruje. Także ta fala wiosenna będzie dużo, dużo łagodniejsza - wyjaśnił. 

Koronawirus w Polsce. Prof. Andrzej Horban: Żal patrzeć na osoby, które się nie zaszczepiły i umierają

Zdaniem prof. Horbana, możemy zmniejszyć liczbę zakażeń, przyjmując szczepienie przeciw COVID-19.  - Szczepmy się, jeżeli jeszcze żeśmy się nie zaszczepili, ponieważ tutaj mamy ewidentny dowód, że w tym przypadku szczepienie jest działaniem ratującym życie - powiedział podczas rozmowy z Wirtualną Polską.

Profesor dodał, że szczególne ważne jest to, aby szczepiły się osoby starsze oraz chore. Przypomniał również, że podczas zeszłorocznej - jesiennej oraz tegorocznej - wiosennej fali zarażeń koronawirusem, spośród wszystkich osób powyżej 70. roku życia, które trafiły do szpitala, 40 proc. z nich zmarło. - Żal patrzeć na osoby, które się nie zaszczepiły i umierają - podkreślił.

Prof. Horban prognozuje, że pod koniec października liczba zakażeń przekroczy pięć tysięcy. - Ale to jest troszeczkę wróżenie z fusów. Problemem nie jest w tym momencie liczba zakażeń, problemem jest liczba osób, które zachorują, a są niezaszczepione i są w starszym wieku, bo te osoby będą niestety kierowane do szpitala, bo taka jest ich potrzeba leczenia i te osoby będą niestety umierały - wyjaśnił główny doradca premiera ds. COVID-19

Czwarta fala koronawirusa w Polsce - czwartek 30 września 

W Polsce w ciągu ostatniej doby odnotowano 1 208 nowych zakażeń koronawirusem, a na COVID-19 zmarło 27 osób. Tydzień temu, w czwartek 23 września, były to 974 nowe przypadki - tamtego dnia zmarło 14 osób. W czwartek najwięcej nowych przypadków odnotowano w województwie lubelskim - 241, mazowieckim - 206, małopolskim - 97, dolnośląskim i podkarpackim - w obu po 81 oraz podlaskim - 74.

Ministerstwo Zdrowia podało, że w szpitalach przebywa obecnie 1 614 osób hospitalizowanych z powodu COVID-19, a zajętych jest 172 respiratorów. Kwarantanną jest objętych 84 tys. osób. Do tej pory w Polsce wykonano 37 212 955 szczepień, a w pełni zaszczepionych jest 19 mln osób (dokładnie 19 404 212).

Więcej o: