Dr Sutkowski: Czwarta fala będzie się rozkręcała. "Magiczna liczba" została przekroczona

Dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, przyznał w rozmowie z PAP, że czwarta fala koronawirusa w Polsce "będzie się rozkręcała". Jak stwierdził, świadczą o tym dane o zachorowaniach z ostatnich kilku dni, które pokrywają się z wcześniejszymi prognozami Ministerstwa Zdrowia.

Dr Michał Sutkowski ocenił w rozmowie z PAP, że czwarta fala koronawirusa, która - jak stwierdził -  trwa już od pewnego czasu, "teraz przyspiesza i osiąga takie wartości zakażeń, jakie były na koniec września projektowane".

- Przypuszczaliśmy, że właśnie ok. 20-25 września ta "magiczna liczba" [tysiąca nowych zakażeń dziennie - PAP] zostanie przekroczona - powiedział lekarz, cytowany przez "Medycynę Praktyczną". - Narastające liczby są wystarczającym sygnałem do tego, że - co tu dużo mówić - ministerstwo się w tych swoich prognozach nie myli - powiedział Sutkowski.

Zobacz wideo Jak czwarta fala może uderzyć w polską gospodarkę?

Wiceminister Kraska: Czwarta fala stała się faktem

Natomiast wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, który w czwartek rano gościł na antenie Polskiego Radia, potwierdził, że czwarta fala koronawirusa "stała się faktem". - Wczorajsza liczba przekroczyła 1000 przypadków. O tym już mówiliśmy od tygodnia, że to pewnie nastąpi i rzeczywiście nastąpiło. Dzisiaj mamy 1208 przypadków, ten trend wzrastający zdecydowanie już w tej chwili się utrwalił. Jeżeli porównamy tydzień do tygodnia, to jest wzrost o 24 procent - dodał wiceszef resortu.

Koronawirus w Polsce (medycy - zdjęcie ilustracyjne)Ministerstwo Zdrowia: 1208 nowych przypadków zakażenia i 27 ofiar śmiertelnych

Pandemia koronawirusa. Jeśli obostrzenia, to dla niezaszczepionych i regionalne

Dr Sutkowski podkreślił, że "czwarta fala będzie się rozkręcała". - Myślę, że nie będzie to poziom, który wymagałby nadzwyczajnych środków, choć być może regulacje dotyczące osób zaszczepionych pomogłyby nieco i spowodowały lepszą frekwencję na szczepieniach - ocenił lekarz. Dodał, że obostrzenia - o ile zostaną wprowadzone - najprawdopodobniej będą dotyczyły osób niezaszczepionych przeciw COVID-19, a poza tym będą wprowadzane regionalnie.

Prof. Robert FlisiakProf. Flisiak o czwartej fali: Krzywe nie rosną tak gwałtownie

Więcej o: