Koronawirus w Polsce. Rada Medyczna nie rozmawia o obostrzeniach. "Na teraz"

Rada Medyczna na razie nie rozmawia o obostrzeniach - powiedziała PAP prof. Magdalena Marczyńska, która doradza rządowi w ramach działalności tego gremium. Dodała, że w czasie ostatnich spotkań na ten temat nie było ani słowa.

W poniedziałek rano na stronie internetowej RMF24.pl podano, że "podział powiatów w Polsce na strefy czerwone, żółte i zielone to - według planów rządowej Rady Medycznej - najbardziej prawdopodobny wariant wprowadzania koronawirusowych obostrzeń".

Koronawirus w Polsce - zdjęcie ilustracyjneObostrzenia już w tym tygodniu? Nieoficjalnie: Powrót maseczek

Rada Medyczna: Będą wprowadzane lokalnie obostrzenia. W zależności od hospitalizacji i liczby zaszczepionych 

Z informacji dziennikarza stacji radiowej wynikało, że "możliwy jest scenariusz, w którym restrykcje weszłyby w życie nawet w tym tygodniu".

"Obostrzenia mogłyby polegać na wprowadzaniu ostrzejszych limitów dla niezaszczepionych, ograniczaniu zgromadzeń i imprez lub wprowadzeniu obowiązku noszenia maseczek na otwartym powietrzu. Restrykcje mogłyby obowiązywać nie w całej Polsce, ale w powiatach lub grupach powiatów, gdzie zaszczepionych przeciwko COVID-19 jest najmniej" - czytamy na stronie RMF24.pl.

Zobacz wideo Prezydent przeciw obowiązkowym szczepieniom. Dr Karauda komentuje

Pytana o tę sprawę prof. Magdalena Marczyńska z Rady Medycznej przy premierze powiedziała PAP, że "na ten temat nie było podczas ostatnich spotkań ani słowa".

- Od początku wiadomo, że jeśli istotnie wzrośnie liczba chorych hospitalizowanych, to w regionach, gdzie służba zdrowia będzie niewydolna, gdzie będzie brakowało miejsc w szpitalach i respiratorów, a dodatkowo mało osób jest zaszczepionych, będą wprowadzane lokalnie obostrzenia. Rada Medyczna na teraz jednak w ogóle o tym nie rozmawia - podkreśliła specjalistka od chorób zakaźnych wieku dziecięcego.

Badania potwierdziły 421 nowych zakażeń koronawirusem, nikt nie zmarł z powodu COVID-19 - poinformowało w poniedziałek 27 września Ministerstwo Zdrowia. 27 sierpnia dane MZ mówiły o 258 przypadkach i o śmierci jednej osoby z COVID-19.

Koronawirus w PolsceMinisterstwo Zdrowia: 421 zakażeń koronawirusem i brak ofiar śmiertelnych

Nowe zakażenia, o których poinformował w poniedziałek resort, wykryto u osób z województw: mazowieckiego (82), lubelskiego (59), zachodniopomorskiego (42), podkarpackiego (34), małopolskiego (27), wielkopolskiego (23), pomorskiego (22), łódzkiego (20), podlaskiego (20), śląskiego (20), dolnośląskiego (17), kujawsko-pomorskiego (13), warmińsko-mazurskiego (11), świętokrzyskiego (9), opolskiego (4) i z lubuskiego (3).

autor: Tomasz Więcławski (PAP) /twi/ joz/.

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: