Obostrzenia już w tym tygodniu? Nieoficjalnie: Powrót masek i części restrykcji dla niezaszczepionych

Z nieoficjalnych ustaleń dziennikarza RMF FM wynika, że jeszcze w tym tygodniu możliwe jest wprowadzenie nowego scenariusza obostrzeń. Rada Medyczna przy premierze ma opowiadać się za ponownym podziałem regionów na strefy czerwone, żółte i zielone.

Jak podaje RMF FM, z ustaleń epidemiologów wynika, że już w najbliższych dniach przekroczona zostanie granica tysiąca zakażeń dziennie, o której ostatnio mówił Adam Niedzielski. Minister zdrowia zakłada, że po osiągnięciu takiej dobowej liczbie zakażeń, rząd będzie musiał rozpocząć dyskusję o obostrzeniach. Warto dodać, że w czwartek 23 września resort zdrowia informował o 974 zakażeniach, a w sobotę o 917 infekcjach.

Epidemia koronawirusa"Zbliżamy się do granicy". Minister zdrowia o kolejnym wzroście zakażeń

Nieoficjalne ustalenia ws. obostrzeń. Może wrócić obowiązek noszenia masek we wszystkich miejscach publicznych

Z nieoficjalnych ustaleń dziennikarza RMF FM Michała Dobrołowicza wynika, że możliwy jest nawet scenariusz, który zakłada zwiększenie liczby restrykcji covidowych już w tym tygodniu. Jak podaje, obostrzenia miałyby dotyczyć wprowadzenia ostrzejszych limitów dla osób, które nie zaszczepiły się przeciwko koronawirusowi.

Zobacz wideo Co mówią niezaszczepione osoby, które przez COVID trafiają do szpitala?

Ponadto rząd miałby ograniczyć liczbę uczestników zgromadzeń i imprez oraz wprowadzić obowiązek zasłaniania ust i nosa maseczką także na otwartym powietrzu. Restrykcje te nie są przewidywane dla całej Polski, a jedynie w powiatach lub grupach powiatów, gdzie zaszczepionych przeciwko COVID-19 jest najmniej oraz w regionach, gdzie do szpitali trafia najwięcej chorych z ciężkim przebiegiem zakażenia.

Jak dodaje RMF FM, w niektórych regionach rozpoczęto już przygotowania do IV fali koronawiursa. W województwie mazowieckim rozważane jest uruchomienie drugiego w regionie szpitala tylko dla zakażonych koronawirusem. Placówka w Radomiu miałaby zacząć pracę dokładnie w poniedziałek 4 października.

Do niedzieli 26 września w pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest w Polsce dokładnie 19 374 121 osób. W sumie wykonano ponad 37 mln iniekcji. 

COVID-19. Koronawirus w Polsce (zdjęcie ilustracyjne)Prof. Banach: Nie ma sensu wprowadzać lockdownu w całym kraju

Więcej o: