GIS ostrzega przed fałszywymi SMS-ami. Jak sprawdzić, czy jest się na kwarantannie?

"Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed fałszywymi SMS-ami od nadawcy Kwarantanna" - poinformował GIS na Twitterze. Wiadomości są próbą przechwycenia przez oszustów danych osobowych. Jak sprawdzić, czy naprawdę zostaliśmy skierowani na kwarantannę?

"Zostałeś skierowany do odbycia 10-dniowej kwarantanny z powodu zakażenia w Twoim najbliższym otoczeniu. Więcej informacji na stronie…" - taką wiadomość razem z podejrzanym linkiem otrzymało mnóstwo osób w całej Polsce. Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie - SMS jest oszustwem. 

Zobacz wideo Czy Narodowy Program Szczepień jest sukcesem?

GIS ostrzega przed fałszywymi wiadomościami o kwarantannie 

"Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed fałszywymi SMS-ami od nadawcy Kwarantanna. Jest to próba wyłudzenia danych osobowych. Prosimy nie otwierać linku wskazanego w wiadomości. Inspekcja sanitarna nigdy nie wysyłała, ani nie wysyła wiadomości z przekierowaniem do stron" - poinformował na Twitterze Główny Inspektorat Sanitarny. 

Oszuści nieustannie znajdują nowe sposoby na wyłudzanie danych oraz pieniędzy. Tym razem wykorzystali temat trwającej epidemii koronawirusa. Wiele osób otrzymało przytoczone wyżej wiadomości z podejrzanym linkiem. Pamiętajmy, że nigdy nie powinniśmy klikać w tego typu odnośniki, ponieważ w ten sposób przestępcy mogą przechwycić nasze dane oraz wyłudzić od nas np. dane karty kredytowej. W przypadku gdy mamy wątpliwości, czy SMS jest prawdziwy, czy też nie, warto poprosić kogoś z bliskich o pomoc, bądź zasięgnąć informacji w sieci. Uczulmy na tego typu wiadomości w szczególności osoby starsze, które najczęściej padają ofiarą takich oszustw. 

Jak sprawdzić, czy jest się na kwarantannie? 

Informację o tym, czy zostaliśmy skierowani na kwarantannę lub izolację domową najłatwiej i najszybciej sprawdzić na swoim Internetowym Koncie Pacjenta. Jeśli w ustawieniach Twojego konta został podany numer telefonu, możesz otrzymać wiadomość z informacją o kwarantannie, ale nie powinien w niej znajdować się żaden link.

Po zalogowaniu się do Internetowego Konta Pacjenta informacja o kwarantannie pojawi się w formie alertu na górze strony. 

Informacja o kwarantannie w Internetowym Portalu PacjentaInformacja o kwarantannie w Internetowym Portalu Pacjenta Fot. pacjent.gov.pl

"Informacja o Twojej kwarantannie jest jednak widoczna wyłącznie wtedy, kiedy sanepid wpisze ją do systemu lub gdy lekarz POZ wystawi dla Ciebie skierowanie na test. Natomiast informacja o izolacji jest widoczna, jeżeli laboratorium wpisze pozytywny wynik testu do systemu EWP" - czytamy na stronie rządowej. 

Jeśli nie posiadasz Internetowego Konta Pacjenta, możesz starać się o pozyskanie informacji o kwarantannie lub izolacji na infolinii Głównego Inspektora Sanitarnego pod numerem telefonu 22 25 00 115. Niestety, zazwyczaj trudno się tam dodzwonić. "Z osobami objętymi kwarantanną sanepid kontaktuje się telefonicznie, ale zwykle wiadomość o kwarantannie przekazuje automat" - informowało Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich

Więcej o: