Koronawirus. Kiedy szczepienia dzieci pomiędzy 5. a 11. rokiem życia? Jest możliwy termin

Koncerny Pfizer i BioNTech poinformowały już, że ich szczepionka przeciwko COVID-19 jest bezpieczna dla dzieci między 5. a 11. rokiem życia. Pfizer będzie teraz ubiegał się o zgodę na podawanie preparatu tej grupie wiekowej. Kiedy możemy spodziewać się szczepień dzieci od 5. roku życia?

Dopiero kiedy koncern Pfizer złoży w Europejskiej Agencji Leków pełną dokumentację, będzie można oczekiwać konkretnego terminu dopuszczenia preparatu przeciwko koronawirusowi dla młodszych dzieci. Mimo to są już pierwsze przypuszczenia dotyczące tego, kiedy będzie można szczepić osoby w wieku 5-11 lat.

Zobacz wideo Czy Narodowy Program Szczepień jest sukcesem?

Kiedy szczepienia 5-latków? Możliwe, że jeszcze tej jesieni

Najbardziej optymistyczna prognoza mówi, że szczepienie dzieci powyżej 5 roku życia będzie możliwe jeszcze w listopadzie - pisze RMF FM. Jeśli się nie uda, może to nastąpić pod koniec 2021 roku lub później. Procedura może ulec wydłużeniu, jeśli producent zdecyduje, że najpierw złoży dokumenty w Stanach Zjednoczonych, a dopiero potem w Europie. Od momentu ich złożenia oczekiwanie na ocenę może potrwać około 30 dni.

Jair Bolsonaro jadł pizzę na chodniku przed jedną z nowojorskich restauracjiPrezydent Brazylii jadł pizzę na chodniku. Nie mógł wejść do lokalu w NYC

Koncerny Pfizer i BioNTech: Szczepionka bezpieczna dla dzieci między 5. a 11. rokiem życia

Koncerny Pfizer i BioNTech poinformowały w poniedziałek, że ich szczepionka przeciwko COVID-19 jest bezpieczna dla dzieci między 5. a 11. rokiem życia. Teraz producenci wystąpią o jej zatwierdzenie dla tej grupy wiekowej przez światowe organy regulacyjne.

Szczepionka przeciw COVID-19 (zdjęcie ilustracyjne)Decyzja ws. trzeciej dawki szczepionki. Rząd umożliwia jej podanie kolejnym grupom

Dzieci między 5. a 11. rokiem życia w grupie próbnej otrzymały dwie dawki po 10 mikrogramów w odstępie 21 dni. Dla porównania osoby dorosłe otrzymują 30 mikrogramów. Pfizer i BioNTech przekazały w oświadczeniu, że podano mniejszą dawkę ze względu na bezpieczeństwo, tolerancję i immunogenność w tej grupie wiekowej. Według koncernów preparat był dobrze tolerowany i powodował "silną neutralizującą odpowiedź przeciwciał". Koncerny poinformowały, że skutki uboczne w tej grupie wiekowej były "ogólnie porównywalne do tych obserwowanych u uczestników w wieku od 16 do 25 lat". Do najczęściej zgłaszanych odczynów poszczepiennych należały: ból i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia, jak również ból głowy, dreszcze i gorączka.

Pfizer i BioNTech prowadzą również testy szczepionki na dzieciach od sześciu miesięcy do dwóch lat oraz na dzieciach w wieku od dwóch do pięciu lat. Jak poinformowały firmy, wstępne wyniki tych badań spodziewane są w ostatnim kwartale tego roku. Do badań prowadzonych przez Pfizer i BioNTech w USA, Finlandii, Polsce i Hiszpanii zgłosiło się 4,5 tysiąca dzieci w wieku od sześciu miesięcy do 11 lat.

Więcej o: