Austria. Zasada 3G na stokach. Będą utrudnienia dla niezaszczepionych

W Austrii osoby, które będą chciały skorzystać tej zimy z wyciągów narciarskich, będą musiały mieć maseczki ochronne oraz tzw. paszporty covidowe. W ten sposób tamtejsze kurorty chcą przyciągnąć (po raz pierwszy od dwóch lat) większą liczbę gości, a także zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Rząd przedstawił swoje propozycje na zbliżający się sezon zimowy, podkreślając konieczność ożywienia turystyki, która daje Austrii 5 procent PKB. - W tym roku będą możliwe zimowe wakacje w Austrii. Opracowaliśmy szczegółowe zasady bezpiecznej zimy - powiedziała minister Turystyki Elisabeth Koestinger. Przypomniała, że w poprzednim sezonie zimowym wyciągi narciarskie były otwarte, ale hotele już nie. 

Na stokach będzie obowiązywała zasada 3G - skrót ten pochodzi od pierwszych liter słów: geimpft, getestet, genesen - czyli: zaszczepiony, przetestowany, ozdrowieniec.

Zobacz wideo Czy Narodowy Program Szczepień jest sukcesem?

Na wyciąg narciarski w Austrii tylko z maseczką i negatywnym testem 

Teraz wszyscy, którzy będą korzystać z wyciągów w Austrii, będą musieli mieć założone maseczki ochronne, a przy zakupie ski-passów okazać dokument szczepienia, negatywny test na obecność koronawirusa lub potwierdzenie, że są ozdrowieńcami.

Na razie nie wiadomo, czy osoby niezaszczepione chcące skorzystać z dłuższego pobytu w hotelu, będą musiały okazać negatywny wynik testu.

Pandemia koronawirusa. Szczepienie preparatem firmy Pfizer. Reading, USA, 14 września 2021 Pfizer: Szczepionka przeciw Covid-19 bezpieczna dla dzieci w wieku 5-11 lat

Gubernator Tyrolu: Nie będzie więcej barów apres-ski, jakie znamy sprzed pandemii

Pandemia jest wyzwaniem dla ośrodków narciarskich, bo chociaż narciarstwo to sport na świeżym powietrzu, narciarze dużo czasu spędzają w zamkniętych i często zatłoczonych miejscach, jak wyciągi narciarskie, bary i restauracje.

Bary tzw. apres-ski zostaną sklasyfikowane jako kluby nocne. Szczegółowe zasady wstępu będą zależały od stopnia zapełniania się oddziałów intensywnej terapii przez chorych na COVID-19. W ostateczności będą do nich wpuszczane tylko osoby zaszczepione i ozdrowieńcy.

- Nie będzie więcej barów apres-ski, jakie znamy sprzed pandemii  oświadczył Guenther Platter, gubernator Tyrolu, gdzie leży najwięcej kurortów narciarskich, w tym Isgchl, gdzie w Austrii rozpoczęła się epidemia w ubiegłym roku.

Przed Pomnikiem Waszyngtona w trawnik wbito małe amerykańskie flagi, które symbolizują ofiary koronawirusa Covid-19 już niemal jak "hiszpanka". Uśmiercił blisko 674 tys. Amerykanów

Więcej o: