USA: Covid-19 już niemal tak zabójczy jak "hiszpanka". Uśmiercił blisko 674 tys. Amerykanów

W Stanach Zjednoczonych w najbliższym czasie będzie już więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki przed 100 laty - podały media. Obecnie liczba zmarłych z powodu koronawirusa wynosi w kraju prawie 674 tys.

Jak przypomniał w niedzielę dziennik "Daily News", grypa hiszpanka pochłonęła w 1918 roku w USA około 675 tys. istnień ludzkich. Była wówczas najbardziej śmiercionośną pandemią od powstania Stanów Zjednoczonych. Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa liczba zgonów w USA z powodu Covid-19 w poniedziałek około południa wynosiła 673 985. Powołując się na ekspertów medycznych i statystyków "Daily News" zwraca uwagę, że porównanie liczb nie odzwierciedla całego obrazu zmagań z pandemiami.

W 1918 roku populacja Stanów Zjednoczonych liczyła nieco ponad 100 milionów, podczas gdy dziś jest to 330 milionów. (…) Teraz umiera jeden na 500 Amerykanów, podczas gdy w 1918 roku jeden na 150

– podkreśla gazeta.

Ewing: Nigdy nie dowiemy się, ile istnień ludzkich można było uratować

W poniedziałek wczesnym popołudniem Uniwersytet Johnsa Hopkinsa poinformował o globalnej liczbie 4 695 184 przypadków śmiertelnych koronawirusa. "Daily News" przytacza dane świadczące, że na grypę hiszpankę w latach 1918-1919 zmarło ok. 50 mln ludzi na świecie. Jak dodaje, w przeciwieństwie do dwuletniego okresu, w którym hiszpanka siała spustoszenie, pandemia Covid-19 nie jest nawet bliska zakończenia.

Fakt, że liczba zgonów gwałtownie wzrosła pod koniec 2020 roku, dziewięć miesięcy po tym, jak pandemia dotarła do Stanów Zjednoczonych, z najwyższym dziennym wskaźnikiem zgonów na początku stycznia 2021 roku, jest być może najbardziej zniechęcającym porównaniem do historycznego rekordu

– ocenił historyk E. Thomas Ewing z Virginia Tech. w rozmowie z „Washington Post". Według eksperta świat zignorował lekcję z 1918 roku, a następnie zlekceważył ostrzeżenia wydawane w pierwszych miesiącach pandemii Covid-19.

Nigdy nie dowiemy się, ile istnień ludzkich można było uratować, gdybyśmy bardziej poważnie potraktowali zagrożenie

– zauważył Ewing.

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: